» 
 

Petrol fiyatları çakıldı! Benzine 8 kuruşluk indirim geldi

Haftasonu düzenlenen petrol anlaşmasının sağlanamamasından dolayı petrol fiyatları resmen yere çakılmıştı. Benzine ise bu gece yarısından sonra geçerli olmak üzere tam 8 kuruş indirim gelmiş olacak.

Benzin'e kaç kuruş indirim geldi? Ne zaman geçerli olacak? İşte cevaplar... Petrol fiyatlarının ani düşüşünün ardından benzin fiyatlarında da düşüş yaşandı. Petrolün bugün biraz toparlanmasına rağmen benzin fiyatlarında 8 kuruşluk indirim yapıldı. Bu gece yarısından sonra geçerli olacak bu indirimin sonrasında İstanbul'da benzin fiyatları 4.41 liradan 4.33'e, Ankara'da ise 4.45'den 4.37 liraya düşmüş oldu. Dün %6'nın üzerinde düşüş yaşayan petrol fiyatı bugün %1.54 oranda yükseldi. Dolar ise 43.61 kuruştan işlem görüyor.

14 Nisan'da zam gelmişti...

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin yaptığı açıklamalara göre yine gece yarısından itibaren benzine ve motorine zam gelmişti. Pazartesi günü benzinin ortalama litre fiyatına 7 kuruş zam yapılmıştı. Ankara'da 4.39'dan 4.41 liraya, İzmir'de 3.54'den 3.60'a çıkmıştı. Motorine ise: Litre fiyatı Ankara'da 3.57'den 3.63'e yükselmişti. İstanbul'da 3.52'den 3.58'e, İzmir'de ise 3.54'den 3.60'a çıkmıştı.

Dağıtım firmalarına göre kentlere ve bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Oluşur? Petrol Piyasası Kanunu'na göre 1 Ocak 2015'den itibaren Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne geçilmişti. Bu sistem sektördeki akaryakıt dağıtım şirketlerinin farklı fiyatlandırmalarına göre depo satış fiyatlarını belirlemekte özgür olduğu gibi, bayiler içinde dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilmiş olan tavan pompa satış fiyatı uygulanmaktadır. Bulundukları bölgenin de koşullarına göre rekabete uygun olarak kendi satış fiyatlarını belirlemekte serbesttir. Türkiye'de de rekabet şartlarına göre satış fiyatları oluşturulmaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *