» 
 

Peugeot'nun sahibi PSA Opel'i General Motors'tan 2,3 milyar dolara satın aldı

Kısa süre önce söylentileri başlayan ancak resmi kanallardan bir açıklama yapılmayan Opel'in satışı nihayet belli oldu. PSA ve General Motors arasındaki satın alma sonuçlandı. PSA Group'un Opel'i 2,3 milyar dolar karşılığında satın aldığı açıklandı.

1862 yılında Almanya'da kurulan Opel'in önce bir kısım hisselerini 1931'de ise tüm hisselerini ABD'li General Motors satın almıştı. Opel şimdi de Fransız PSA Group tarafından satın alındı. Peugeot, Citroen markalarının üreticisi PSA Group Opel'i 2,3 milyar dolar karşılığında satın alarak en yakın rakibi Renault'u Avrupa pazar payında geride bıraktı. 16 yıldır üst üste zarar açıklayan Opel, General Motors bünyesinden çıkarak Fransız PSA'ya katıldı.

Bu değişimin Türkiye'de PSA Group pazar payında artış meydana getirmesi bekleniyor. Ülkemizde otomotiv pazarında yüzde 13,68 payı ile ilk sırada bulunan Volkswagen'den sonra yüzde 12,37'lik paya sahip Renault geliyor. Şimdi de PSA'nın üçüncü sırayı alması bekleniyor. Zira 2016'da Türkiye'de yüzde 6 pazar payı bulunan PSA Group, Opel'i satın alması sonrasında bu payını yüzde 12 civarına çıkaracak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *