» 
»
 

Pire ve kene ısırığına dikkat! Ciddi sağlık sorunları yaratabilir

Kedi, köpeklerde olduğu kadar onların sahipleri için de tehlike yaratan pire ve keneler bahar ve yaz aylarında sık rastlanıyor. Peki pire ve kene ısırıkları nasıl sorunlar yaratır? Hangi hastalıklara neden olur? Detaylar haberimizde...

Havaların ısınmasıyla birlikte pire ve kene problemi hayvanlarda büyük sorun yaratabiliyor. Kedi, köpek gibi hayvanlarda ciddi sağlık problemi meydana getirebilen bu dış parazitler, sıcak ve nemli havada kolayca çoğalıyor ve tüm yaşamını kan emerek sürdürüyor. Bu durumda ortaya çıkabilen pire alerjisi ise bahar ve yaz aylarında artıyor.

Kan emerek beslenen parazitler, bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklar taşıyarak insanlara ve hayvanlara bu hastalıkları bulaştırabilir. Deri hastalıklarından alerji, egzamanın yanı sıra şark çıbanı olarak adlandırılan leishmaniosis, toksokariyazi gibi bulaşıcı hastalıklara yol açabilirler. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Bayram Şenlik yaptığı değerlendirmede yaz aylarında pire tehdidine karşı hazırlıklı olmakta fayda olduğunu belirtti. Pirelerin sıcak hava, çift cilalı mobilyalar ve hatta ev döşemelerinde bile tüm yıl beslenebildiğini belirten Şenlik, kış boyunca kenelerin uyuduğunu, havaların ısınması ile birlikte ise uyanarak beslenmek için dört ayaklı dostlarımızı aradığını kaydetti.

Günlük hayat içinde hayvan sahiplerinin dış parazit tedavisini uzun süre takip etmesinin zorlaşabildiğini belirten Şenlik, takibin aksaması halinde pire ve kenelerin kedi ve köpekleri ısırması, kan emmesi için uygun ortam sağladığını ifade etti. Tek uygulamada uzun süreli koruma sağlayan pire ve kene tasmalarının uzun süreli dış parazit mücadelesi için yararlı olduğunu belirten Şenlik, tasmaların hayvanların sağlığına zarar vermesinin söz konusu olmadığını, aynı şekilde hayvan sahiplerinin de sağlığını riske atmadığını ifade etti. Şenlik " Konu ile ilgili olarak lütfen ilk fırsatta veteriner hekiminize danışın." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *