» 
»
 

Pirincin bilmediğimiz faydaları

Oldukça besleyici ve sağlıklı bir besin olan pirinç, demir, kalsiyum, fosfor, niasin ve potasyum gibi mineraller bakımınından oldukça değerli bir besindir. Peki, pirincin faydaları nelerdir?

Yapılan pek çok araştırma neticesinde pirinç içerisindeki farklı vitamin ve minerallerin vücut sağlığı açısından büüyk önem taşıdığı belirlendi. Piriçte, kemik ve kas yapısını kuvvetlendiren karbonhidrat, protein, kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, potasyum, çinko, A, E, B1, B2 vitaminleri ile folik asidin çok miktarda bulunuyor. Sanılanın aksine oldukça besleyici ve sağlıklı bir besin olan pirinç, her yaş grubunun keyifle tüketmesi gereken yiyeceklerden birisidir.

İçerisindeki kalsiyum, demir, fosfor, niasin, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Öte yandan enerji oluşumunda görevli olan B grubu vitaminlerini de içeriğinde barındırır. Günlük enerjinin yüzde 50'si karbonhidratlardan alınır ve pirinç aynı zamanda çok iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Gluten içermemesi bakımından çölyak hastalarının gluten intoleransı olanların rahatlıkla tüketebileceği bir besin kaynağıdır.

Uygun miktarda tüketildiğinde diyet listelerinde bile yer alabilen pirinç, salata, sebze yemeği ile birlikte tüketildiğinde kan şekerini çok fazla yormaz. Vücuttaki fazla tuzun ve suyun atılmasına yardımcı olur. Toksinlerden arınmaya yardımcı olur. İçerisindeki E ve B vitaminleri ile vücudun kansere karşı korunmasına yardım sağlar. Bağırsak kanserine karşı koruyucudur ve kalp krizi riskini azaltır. Öte yandan dolaşım sistemi ve kalbin dostudur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *