» 
»
 

PKK kamplarda böyle saklanıyor

Son 10 yıldır sadece savunma amaçlı ve sınırlı süreli hava operasyonları düzenlenen ve bugüne kadar PKK kontrolünde olan bütün noktalar tek tek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı bu son ve en geniş çaplı hava operasyonuyla vuruldu.

1990’lı yıllarda başlayıp en son 2007 yılında “Güneş” operasyonu ile Kuzey Irak’a kara operasyonu yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, son on yıl gibi bir süredir sadece savunma amaçlı hava harekâtları düzenliyordu. Ancak PKK kampları Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yaptığı bu son ve en geniş çaplı hava operasyonuyla tek tek vurulurken, 200’den fazla terörist alınan resmi bilgilere göre öldürüldü. Peki bu teröristler nasıl saklanıyor?

İlk olarak Kuzey Irak’ta dağlarda saklanan teröristler uçakların saldırısına karşın alarm veriyor ve uçakların geldiği yöne ve konumuna göre L – I – T harfleri gibi kendilerine siper yapıyorlar. Bu tür hava operasyonlarından korunmak için daha farklı yöntemlere de başvurduklarına dair bilgiler, teslim olan PKK’lılar ve devletin istihbarat çalışmalarıyla sağlanıyor.

PKK bu hava saldırılarından korunmak için iki aşamadan olan planını devreye sokuyor. İlk aşamada milisler vasıtasıyla havalanan F-16 ları Kuzey Irak’ta yer alan örgüte bildiriyor. Uçaklar PKK’nın kontrol ettiği alana girince de bu bilgiyi telsiz yardımıyla örgüt noktalarına ulaştırıyor. Böylece savunma sistemleri devreye giriyor ve saldırıya başlıyorlar.

Kendilerine doğru gelen uçaklara karşı geçiş güzergahında bulunan uçaksavar ve omuzdan atılan füzeler kullanıyorlar. Avaşin Basyan, Haftanin, Nazdur Kandil, Hınerek, Hakurk, Metina, Gare gibi kampları var ve bu kamplarda yaklaşık 20 ila 80 örgüt üyesi yer alıyor. Yaklaşık 20 kilometrelik aralıklarla mevzilenen örgüt mensupları Kandil’de ise ana kampın çevresinde konuşlanıyor. Toplam sayıları 800 ila 1000 civarında olan teröristler bu üslere füze sistemleri kuruyorlar ve terör örgütünün idari birimleri büyük oranda bu bölgede yer alıyor. Suikast ve sabotaj yapacak olan teröristlere eğitimleri Kandil’de veriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *