Pokemon GO kullanıcılarına uyarı! Telefonunuz tehlikede olabilir!

Geçtiğimiz günlerde akıllı telefon kullanıcılarına sunulan, çizgi filmden uyarlanarak yapılmış ve neredeyse herkesin favori uygulaması haline gelmiş Pokemon GO oyunu yüzünden fotoğraflarınız hatta neredeyse tüm hesap bilgileriniz çalınmış olabilir!

Çizgi filmden uyarlanarak yapılan ve neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcılarına sunulan Pokemon Go adlı artırılmış sanal gerçeklik oyunu, forumlar ya da resmi satış mağazası Google Play dışındaki kaynaklardan yükleyen kullanıcıların Droidjack olarak bilinen arka kapı yazılımıyla telefonlardaki neredeyse her çeşit bilginin çalınabileceğini belirtti.

Siber Güvenlik Uzmanı Alper Başaran geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada neredeyse her akıllı telefon kullanıcısının oynadığı Pokemon Go çılgınlığının siber suçlular için önemli bir yaratacağını belirtti.

Geçen hafta kullanıma sunulmuş Augmented Reality adı altında yani diğer adıyla artırılmış gerçeklik adı altındaki bu oyunun, kullanıcıları fiziksel lokasyonlara yönlendirerek çeşitli oyun içi ganimet kazanmalarını sağladığını belirten Alper Başaran, sözlerine şöyle devam etti…

Bu oyunu, henüz resmi olarak yayınlanmadığı ülkelerde Google Play Store dışındaki bilinmeyen kaynaklardan yükleyen kullanıcılar, telefonlarının tamamen ele geçirilmesine sebep olabilirler. Güvenlik firmasının yaptığı inceleme sonucunda yabancı kaynaklardan indirilen Pokemon Go uygulamasında Droidjack olarak bilinen bir arka kapı yazılımı tespit etti. Bu oyunun, haritalardan kameraya kadar çok sayıda sistem kaynağı olan içeriklere ihtiyaç duymasıyla geçerli izinleri elde ediyor. Aynı izinlerin Droidjack yazılımı yerleştirilmiş sürümünde de istenmesi saldırganların sahte uygulamanın yüklendiği cihazdaki telefon numaraları, fotoğraflar vb. her türlü verilere ulaşmalarını sağlıyor. Eğer bir uygulamayı Google Play Store gibi orijinal kaynaktan yüklediyseniz büyük ihtimalle güvendesiniz. Fakat eğer resmi olmayan bir kaynaktan yüklediyseniz büyük ihtimalle telefonunuzdaki bütün bilgiler çalındı. Böyle durumlarda saldırganların kamera, mikrofon, konum aracılığıyla sizi izleme ihtimallinin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *