Polis Akademisi 2016-2017 güz dönemi için öğrenci alımı yapacak

Güvenlik Bilimleri Enstitüsünde 2016-2017 eğitim öğretim yılı güz dönemi için yüksek lisans ve doktora öğrencisi alınacağı duyuruldu. Başvuru şartları ve tarihleri ile ilgili detaylı bilgiler haberimizde...

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin başvurabileceği branşlar ise alınan bilgilere göre şöyle sıralandı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi, İstihbarat Araştırmaları, Suç Araştırmaları, Uluslararası Güvenlik (Türkçe ve İngilizce), Ceza Adaleti, Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi, Adlı Bilimler...

Birinci ve ikinci dönemlerde belirtilen branşlar için 10’ar öğrenci alınacağı belirtilirken, başvuru şartlarından birisi mezuniyet bölümlerinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin Siyaset ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Maliye, İktisat (Ekonomi) ve İşletme Bölümleri, Fen Edebiyat Fakültelerinin Sosyoloji, Ptikoloji, Antropoloji, Felsefe ve Tarih bölümleri, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi Bölümleri ile Harp Okulları mezunları arasından olması gerekiyor. Ancak Adli Bilimler Yüksek Lisans Programına başvurularda bölüm şartı aranmıyor, yurt dışı fakültelerden istenen fakültelerle "denkliği ve eşdeğerliği kabul edilmiş" bölüm mezunları başvuru yapabiliyor. Ayrıca tüm branşlar için ALES 55 puan olarak belirlenmiş durumda. Adli Bilimler ALES puan türü olarak Sözel/Sayısal/EA olurken, diğer branşlar için Sözel/EA isteniyor.

Doktora için ise 2 bölüm açılmış durumda ve bunlar da Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi ile Uluslararası Güvenlik branşları. Bu iki branşa da 10’ar öğrenci kabul edileceği duyuruldu. Doktora için başvuru yapacak adayların Güvenlik Bilimleri Enstitüsü ile diğer üniversitelere bağlı enstitülerin Siyaset, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Maliye, İktisat (ekonomi), İşletme, Sosyoloji, Ptikoloji, Antropoloji, Felsefe, Tarih, Hukuk ve İletişim alanlarındaki tezli yüksek lisans programlar ile Harp Okulu mezunu olma şartı bulunuyor. Doktora programına başvuracak adaylarda ALES Sözel/EA puan türünden 55 puan, ÜDS/KPDS /YDS 55 puan şartı yer alıyor.

01-12 Ağustos 2016 arasında başvuruların kabul edileceği Polis Akademisi yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru şartları, istenen belgeler ve sınav takvimi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için gerekli bilgiler www.pa.edu.tr adresinde yer alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *