» 
»
 

Portekiz'deki yangında tablo ağırlaştı 62 ölü

Portekiz'de yaşanan orman yangınında ilk gelen bilgilerde en az 43 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. Ancak zaman geçtikçe ölü sayısının arttığı ve 62 ölümün yaşandığı aktarıldı.

Dün Portekiz'de yaşanan orman yangınında ilk gelen bigilerde 43 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Ancak saatler ilerledikçe iftaiye ekiplerinin yapmis olduğu arama kurtarma ve yangın söndürme çalışmaları esnasında tablonun ağırlaştığı ifade edildi. Portekizli kaynaklardan gelen bilgilerde araçlarının içinde sıkışıp kalarak yaşamını yitirenlerin sayısı 62 olarak açıklandı.

Yangın haberinin gelmesiyle ölü sayısı ilk olarak 39 şeklinde açıklandı ancak saatler geçtikçe sayı artmaya devam etti.Akşam saatlerine kadar gelen bilgiler hayatını kaybedenlerin sayısının 43 olduğunu gösteriyordu. Portekiz’in Başkent Lizbon'un 200 km güneydoğusunda bulunan dağlık bölgede çıkan yangında ölü sayısı sonsaatlerde verilen bilgilerde 62 olarak ifade edildi. Pedrogao Grande bölgesindeki ormanlık arazideki çıkan yangını söndürme çalışmaları için en az 400 itfaiye personelinin çalıştığı ifade ediliyor.

Hızla yayılan yangında yaşamını yitirenlerin içinde, çalışmalara katılan itfaiye erlerinin de olduğu açıklaması yapıldı. Portekiz İçişleri Bakanlığı’ndan verilen bilgilerde, ölenlerin çoğunluğunun sivil olduğu, bazı ölüm olaylarının araçlarında sıkışarak kalmalar sonucu yaşandığı belirtildi.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, konu hakkında yaptığı açıklamada, yangını büyük bir trajedi olarak nitelerken,  Maalesef bu orman yangınları açısından son yıllarda gördüğümüz en büyük trajedi gibi görünüyor dedi. Costa, ölü sayısı artabileceğini, önceliklerinin, halen tehlikede olabilecek olan insanları kurtarmak olduğu aktardı.

Portekiz’de son günlerde 40 dereceye ulaşan sıcaklıklar sebebiyle düne kadar toplam 60 orman yangınının çıktığı belirtilirken, bin 700 itfaiye erinin bu çalışmalara katıldığı açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *