» 
 

Prim borcu olanlara erken emeklilik için müjdeli haber geldi!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası yüzlerce prim borçlusunun emekli olabilmesi için Krediyle emeklilik Protololü'nü imzaladı. Prim borcu olanlara emeklilik imkanı için son tarih 31 Ekim. Erken emeklilik başvuru şartları neler? Detaylar haberde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda yürürlüğe giren kanunla, SGK borçlarını ödeyerek emekli olabilecekleri Bağ-kur kapsamında olan sigortalılara yönelik görüşmeker bankalarla görüşüldü ve Ziraat Bankası ile anlaşma sağlandı. Açıklamalarda bulunan İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan, yaş ve prim gününden dolayı emekliliğe hak kazanmış ancak SGK prim borcundan dolayı emekli olamayanlar hizmet borçlanması imkânı ile emekli olabilecek. Ancak borçlanma bedelini karşılayamayacak şekilde toplu para olmaması durumunda krediyle emeklilik uygulaması devreye giriyor.

Hizmet borçlanmasını vatandaşın yerine banka ödüyor. Emekli aylığının bağlanması ile de kredi borcu ödenmiş oluyor. Bu uygulama özellikle Bağlur 4/b prim borçluları için kolaylık sağlamış oluyor. Peki erken emeklilik için ne yapmak gerekiypr? İlk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu SGK'ya krediyle emeklilik uygulamasından faydalanmak için başvuru beyan edilmelidir. SGK dosyanın incelenmesi sonrasında, borcun ödenmesi ya da hizmet borçlanması halinde erken emeklilik için hak kazanıp kazanmadığı belirleniyor. Borcun ödenmesi ve borçlanma yapılması durumunda ise emekli olunuyor.

SGK, vatandaşa Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek yazısını veriyor. Bu yazı ile de Ziraat Bankası'na kredi başvurusu yapılabiliyor. Banka devreye girerek kişinin yerine borcu SGK'ya ödüyor. SGK'nın bağladığı maaşla kredi taksitleri emekli aylığından otomatik kesiliyor. Bu sayede hem emekli aylığı ve sağlık sigortası hakkı sağlanıyor. Hem de SGK'ya borç ödenmiş oluyor. Peki erken emeklilikten kimler yararlanabiliyor? Esnaf ve sanatkarlar, şirket ortakları, çiftçiler, hizmet borçlanması ile emekli olabilecek tüm sigortalılar. Erken emeklilik için son tarih ise 31 Ekim 2016 olarak belirlendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *