» 
»
 

Probiyotikler her zaman iyi midir?

Akılları kurcalayan Probiyotik nedir? Probiyotikler hangi durumlarda kullanılmalıdır? Her probiyotik aynı mıdır? sorularını İç hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr.Atilla Bektaş sizler için yanıtladı…

Probiyotikleri, tüketildiğinde sindirim sisteminde içerisinde belirli bir sayıda bulunması bakterilerin sayıca dengesini sağlayarak canlı mikroorganizmalar olarak ifade edebiliriz. İnsan sağlığı açısından ele alınarak geçmişten günümüze hakkında birçok araştırma yapılan bu mikroorganizmaların bağışıklık sistemini de güçlendirdiği kanıtlanmış bir gerçektir.

Probiyotikler konusunda son yıllarda basında neredeyse her gün bir haber yer almakta, eczaneler, aktarlar, sağlık ürünleri satan yerlerde bu ürünlere kolayca erişilebildiğini ifade eden İç hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr.Atilla Bektaş ''Probiyotiklerin depresyon tedavisinden, vücutta göbek çevresindeki yağın eritilmesine kadar pek çok şeye iyi geldiğinden bahsedilmekte ve mucize ürün olarak tanıtılmaktadırlar.''

Probiyotiğin önerilmediği durumlara da açıklık getiren Dr.Bektaş ''Bu ürünler; AIDS, kanser tedavisi gören hastalardaki gibi bağışıklık sisteminin baskılanmış olduğu durumlarda riskli olabilir. Bunun dışında; yoğun bakım hastaları ile kanamalı pankreas iltihabı, bağırsak bütünlüğünün bozulduğu aktif kanamalı bağırsak hastalıklarında probiyotikler risk oluşturabilirler. Probiyotiklere bağlı, infeksiyon oldukça nadir görülmektedir. (%0,4-0,05)'' dedi

HER PROBİYOTİK AYNI DEĞİLDİR

 Dr.Bektaş sözlerinin devamında ''Probiyotik olarak kullanılacak mikroorganizmaların insan sağlığına zarar verecek hiçbir yan etkisi olmamalıdır. Bu nedenle probiyotik üretiminde kullanılacak mikroorganizmaların kesin tanısının yapılmış ‘’dost yapıda’’ olması gerekmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ithal izni verilen probiyotik ürünler dışında, piyasaya kaçak olarak giren probiyotik ürünler uygun olmayan koşullarda üretilmekte etiketlerinde yazan bakteri türü, sayısı, raf ömrü gibi bilgiler güvenilir olmamakta, tüketilmeleri durumunda vücuda fayda yerine zarar verebilmektedirler.'' dedi.

PROBİYOTİKLER İLAÇ DEĞİLDİR, BESİN TAKVİYESİDİR

Probiyotikler ilaç olmadığını ifade eden Dr.Bektaş ''Doktor, eczacı ya da diyetisyenlerin tavsiyesi ile uygulanması gereken besin takviyeleridir. Sağlıklı kişilerde ve önerilen bazı hastalıklarda kullanılmaları güvenlidir. Bir probiyotik besinin kalitesini; içerdiği dost bakteri sayısı, çeşidi, raf ömrünün uzunluğu, mide-safra asidinden etkilenmeden bağırsağa yerleşebilme oranı, içerdiği diğer maddeler (vitamin…vs) belirler. 

 Ev yapımı probiyotik takviyeli yoğurt, kefir, ev tarhanası, ev yapımı turşu, kilo problemi olmayanlar için boza tüketimi sağlık için çok iyidir. Ancak turşu içerisindeki tuz içeriği nedeni ile reflü, tansiyon hastası ve mide kanseri riski olanlar için önerilmez. Probiyotikler doğal gıda ile ya da besin takviyesi olarak her gün yeteri kadar tüketilmeleri gerekmektedir.'' dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *