» 
»
 

Prof. Dr. Canan Karatay 15 gün meslekten men cezası aldı

Beslenme üzerine yaptığı radikal açıklamalarla bir çok kesimin sempatisi bir çok kesiminde tepkilerini üzerine çeken Canan Karatay'a söylediklerinin bilimsel gerçeği yansıtmadığı iddiasıyla hakkında açılan dava onandı, 15 gün meslekten men aldı...

Bir dönem ekmek, şeker, tereyağ gibi gıda ürünlerinde ortaya attığı ezber bozan bilgilerle dikkati çeken Prof. Dr. Canan Karatay, gebelikte şeker yükleme testinin anne adayı ve bebeğe zarar verdiği doğrultusundaki açıklama tıp dünyasında kaos etkisi yaratmıştı. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği  bu konudaki yapılan açıklamanın dayandırıldığı hiç bir gerekçe olmadığını, testin zehirlediğini iddia ederek hastalarda kafa karışıklığına neden olduğu gerekçeleri ile Prof. Dr. Canan Karatay’ı İTO’ya şikâyet etti.

Bu bağlamada İTO onur kurulu tarafından Karatay için 15 gün meslekten men, aynı zamanda 647.50 TL para cezası ödemesini uygun bulmuş ve bu kararı Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu’na iletmişti. Kurul kararında Karatay’ın yaptığı açıklamaların herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığı ve gerçeklerle örtüşmediği, bilimsel gerçeklerle ortaya konmuş olan gebelikte şeker yüklemesi ile yapılan test için herhangi bir kanıtı olmaksızın yaptırılmasının tehlikeli olduğunu söylemesi üzerine gebelik sürecinde rutinleşen bu testi gebelerin kafalarını karıştırarak engellediği, dolayısı ile konunun uzamanı olan doktorları zor durumda bırakarak, tamamen kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiği ifade edildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *