» 
»
 

Prof. Dr. Canan Karatay soruları yanıtlıyor

Show TV ekranlarında her sabah 09.30'da yayınlanan Zahide Yetiş'le programına 7 Kasım'da konuk olan Prof. Dr. Canan Karatay, soruları cevaplıyor. Doğru bilinen yanlışları açıklıyor. İşte detaylar....

Zahide Yetiş'le programına katılan Prof. Dr. Canan Karatay, kendisine yöneltilen sorulara açıklık getiriyor. Zahide Yetiş'le 7 Kasım programına katılan Karatay, yanlış bilinen soruları cevaplandırıyor. Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel, sürekli doğal beslendiğini çok dikkat ettiğini ancak grip ve nezleden kış aylarında kurtulamadığını söyleyerek Prof. Dr. Canan Karatay’a soru yöneltiyor. Doğal beslendiğini, evde her şeyini kendisinin yaptığını ancak yine de hasta olduğunu söyleyen Meltem Açıkel’e, Canan Karatay D vitaminini yükseltmesi gerektiğini dile getiriyor. B12’si ve D vitaminini yükselten kişiler hasta olmuyor. D vitamini ektikliği böbrek taşı üretiyor. D vitamini ektikliği için iğne vurulması gerekiyor. D vitamininin herhangi bir besine katılarak tüketilmesi, ağız yolu ile tüketilmesi hiçbir fayda sağlamıyor.

Ceviz suyu faydalı mıdır? Prof. Dr. Canan Karatay, bir gece su içerisinde bekletilen cevizin suyunun tüketilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunuyor. Cevizin faydalarının saymakla bitmediğini belirten Karatay, ceviz suyu yerine direk olarak cevizin tüketilmesinin daha sağlıklı olduğunu dile getirdi. Filtre kahve zararlı mıdır? Kahve en güçlü antioksidandır. Yapılan çalışmalar neticesinde domatesin antioksidan olduğu düşüncesi kırılmıştır. Türk kahvesi domatesten yüz kat daha antioksidandır.

Şeker yerine doğal tatlandırıcı kullanılabilir mi? Karatay, doğal tatlandırıcının da şeker olduğunu belirterek, şekerin tüketilmemesi gerektiğini dile getiriyor. Şeker rahatsızlığı olanlar için de ekmek tüketmemeleri gerektiğini, ekmeğin içerisinde şeker söyledi. Protein yerine protein tozu tüketilmesi doğru mudur? Prof. Dr. Canan Karatay, protein tozu diye bir şey olmadığını ve protein tozunun adeta bir zehir olduğunu söylüyor.

Su yerine, çay, kahve, maden suyu tüketmek doğru mudur? Günlük su tüketimi mutlaka önemlidir. Vücudumuz adeta bir okyanustur. Vücudumuzun yüzde 70’i, beynimizin de yüzde 80’i sudur. Bu nedenle çay, kahve ya da maden suyu tüketilmelidir. Ancak vücut ihtiyacı için mutlaka doğal su içilmelidir. Kişinin, idrar rengine göre vücudunun su ihtiyacının olup olmadığı belli olmaktadır.

Tereyağı mı zeytinyağı mı daha faydalıdır? Doğada 30 türlü yağ vardır. Tereyağda, doymuş hayvansal yağ vardır. Zeytinyağının içerisinde ise tekli doymuş yağ, çoklu doymuş yağ ve doymuş yağ vardır. Bu nedenle ikisi de ayrı ayrı faydalıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *