» 
»
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kaşıntı için bitkisel çözüm yollarını anlatıyor

Zaman zaman gelen ve gitmek bilmeyen sinir bozucu kaşıntılar ile pek çok kişinin başı dertte. Ciltte kabartı ya da kızarıklık şeklinde görülen kaşıntılar alerjik reaksiyonlardan, enfeksiyondan dolayı kaşıntılar meydana gelebilir. Peki, kaşıntıya bitkisel çözüm yolları nelerdir? Zahide Yetiş'le programının 8 Kasım bölümüne katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu anlatıyor. İşte detaylar...

Tıp dilindeki adı prutitus olan kaşıntı, vücudun bir bölgesinde ya da genelinde hissedilebilir. Sistematik hastalıklar, mantar enfeksiyonu, alerjik reaksiyonlar, böcek ısırıklarından dolayı kaşıntılar görülebilir. Kaşıntıya sğuk kompres, suyla yıkanmak, steroidli kremler kaşıntıyı geçirmek için kullanılabilir. Ancak pek çok rahatsızlık ve hastalık için en çok tercih edilen yöntem bitkisel çözüm yollarıdır.

Hafta içi her gün 09.30'da Show TV ekranlarında yayınlanan Zahide Yetiş'le programının 8 Kasım bölümüne katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kaşıntı için bitkisel çözüm yollarını tarif ediyor. Vücutta kaşıntılar çıkmaya başladığı zaman özellikle siyah üzüm çekirdeği ya da süpürge tohumu oldukça etkilidir. Tarifler ise şöyle, Siyah üzün çekirdeği bir tatlı kaşığı kadarını, havanda dövülerek birkaç yudum su ile tüketiyoruz. Bu uygulama alerjilere karşı, vücudun direnç kazanmasını sağlıyor.

Özellikle sebebi bilinmeyen ve strese bağlı kaşıntılar için önerilerde bulunan Prof. Dr. İbrahim Saraçıoğlu, 1 tatlı kaşığı süpürge tohumunu yine havanda ezerek birkaç yudum su ile içilmesi gerektiğini öneriyor. Üzüm çekirdeği ya da süpürge tohumu havanda dövüldükten sonra yoğurt ile karıştırılarak da her sabah ve akşam bu şekilde tüketilmesi gerekiyor.

Limon-melisa çayını da bu tariflerden biri ile günde iki kere tüketilmesi gerekiyor. Bu uygulamanın 1 ay boyunca yapılması etkili çözüm için gerekiyor. Yulaf samanı çayı ise, bu kaşıntıların dayanılmaz derecede olduğu boyutta tüketilebilir. Kaynamış olan 1 bardak suya, 1 tutam yulaf samanı atın ve 10 dakika demlettikten sonra süzün ve bir fincan olarak tüketin.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *