» 
»
 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan hangi pekmez neye iyi gelir?

Hafta içi her gün Show TV ekranlarında yayınlanan Zahide Yetiş'le programının 29 Kasım konuğu Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu oluyor. Bitkilerin duayeni Saraçoğlu, hangi pekmezin neye iyi geldiğini anlatıyor. Ayrıntılar haberde...

Show TV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Zahide Yetiş’le programının 29 Kasım bölümü konuğu bitkilerin duayeni Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu oluyor. Engin bilgileri sayesinde ekran başındaki izleyicileri ve kendisini takip edenlerin evlerine ışık tutan, pek çok hastalığa ve rahatsızlığa bitkilerin mucizevi etkileri ile çözüm yollarını bulan Saraçoğlu, hangi pekmezin neye iyi geldiğini anlatıyor.

Eski tarihlerden günümüze kadar uzanan bir geçmişi olan pekmeze özellikle son dönemlerde ilgi oldukça artmıştır. Üzüm, andız, keçiboynuzu, dut ve doğada daha pek çok çeşidi bulunan pekmezin faydaları saymakla bitmez. Magnezyum, fosfor, protein, demir gibi içerisinde çok sayıda vücuda faydalı mineraller içermektedir. Peki, hangi pekmez neye iyi gelir?

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ

Listenin birinci sırasında keçiboynuzu pekmezinin olduğunu belirten Saraçoğlu, nefes darlığına, kalp sağlığına, alerjiye, diş ve kemik gelişimi kadar pek çok faydası vardır. Özellikle çocukların tüketmesinde de yarar vardır. Balgam söktürür. İştah açar. Kansızlığa iyi gelir. Vücuda direnç sağlar. Soğuk alerjisine karşı da keçiboynuzu pekmezi tüketilmelidir.

DUT PEKMEZİ

Dut pekmezi, hamile bayanların kansızlık şikayetine iyi gelmektedir. Dut pekmezi cildi korur. Anemik hastalıklara iyi gelir. Astım ve bronşit gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Soğuğa karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar. Gargara şeklinde kullanımında boğaz hastalıklara iyi gelir. Zeka gelişimine destek sağlar.

ANDIZ PEKMEZİ

Geçmeyen inatçı öksürüğünüz varda andız pekmezi tüketilmelidir. Sarılık, kaşıntı, egzama, bronşit, mide bulantısı, karaciğere oldukça faydalıdır. Enerji verir ve kan yapar.

ÜZÜM PEKMEZİ

İştah açar. Vücutta kan yapımında kullanılır. Gebelikte anne adayları ve bebeği için oldukça faydalıdır. Öte yandan damar sertliğine iyi gelir. Bağırsak ve böbreklere iyi gelir. Kan dolaşımını kolaylaştırır. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *