» 
»
 

Prostat kanserinden korunmak için 6 altın öneri

Irk, yaş, genetik özellik gibi risk faktörlerini değiştirmek mümkün olmasa da yaşam tarzı ve beslenme ile prostat kanserine karşı önlemler alınabilir. Prostat kanserinden korunmak için neler yapılmalı? Detaylar haberde...

Dünyada yaklaşık her 4 dakikada 1 erkeğe prostat kanseri teşhisi konuluyor. Her hastalıkta olduğu gibi prostat kanserinde de son derece etkili olan şey erken teşhis ve kanserin gelişimini önlemek...

Prostat kanserinde ırk, yaş, genetik özellikler gibi risk faktörlerini değiştirmek elbette mümkün olmuyor. Ancak bazı alışkanlıklardan vazgeçilerek, prostat kanserine karşı vücut koruyucu hale gelebiliyor. Hastalığa yakalanma riski yaş geçtikçe artıyor ve 65 yaş ve üstü her 10 erkekten 6'sında prostat kanseri teşhisi konuyor. Ancak erken tanı ile iyi sonuçlara ulaşılabiliyor.

Obezite sınıfında ya da aşırı kilolu olan genç erkekler, eğer yaşam tarzlarını değiştirip kilo verirse prostat kanserinin gelişmesinin önüne geçebiliyor. Şişmanlık ve sağlıksız beslenmek prostat kanseri için risk taşıyor. Öte yandan antioksidan özelliği bulunan sebze ve meyveleri tüketmek, kanser riskini büyük oranda düşürmekte önemli rol oynuyor. Gün içerisinde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, prostat kanserine karşı koruyucu oluyor.

Hayvansal yağların fazla tüketimi, prostat kanserini tetikliyor. Doymuş yağların bu nedenle az tüketilmesi gerekiyor. İçerisinde doymuş yağ oranı yüksek sütten üretilmiş ürünler, dana eti, yağlı koyun tavuk ve hindi derisi gibi hayvansal gıdaları mümkün oldukça az tercih etmek gerekiyor. Omega 3 asitleri açısından zengin olan balık tüketimi, prostat kanserine karşı koruyucu rol oynuyor. Balık, sağlıklı beslenme ve kilo kontrolünde de yardımcı oluyor.

Sigara ve alkol prostat kanseri riskini artırıyor. Prostat kanseri bir erkek sigara kullanmaya devam ederse, hastalığın seyri hızlanıyor ve ölüm riski daha da artıyor. Bazı hastalarda hiçbir şikayet olmamasına rağmen prostat kanseri ileri evrelere taşınabiliyor. Bu nedenle yaşam tarzı ve beslenmedeki değişiklikler kanser oluşum sürecinde riskleri azaltıyor olsa da belirli bir yaştan sonra gerekli kontrollerin yapılması ve muayene son derece büyük önem taşıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *