» 
»
 

Protein tozlarındaki büyük tehlike

Sporcuların ve birçok genç insanın kas yapmak için sık sık başvurduğu bir yöntem olan protein tozlarına karşı uzmanlar uyarıyor! Protein tozu vücuda ne gibi zararlar veriyor? Detaylar haberimizde...

Uzmanlar protein tozunun bilinçsiz bir şekilde tüketildiği takdirde kemiklerde erime, bağırsaklarda ve böbreklerde hasara yol açtığını açıkladı. Özellikle sporcuların protein tozlarında aşırıya kaçmamaları gerektiğinin altını çizen uzmanlar, vücudun temel ihtiyacı olan proteinin, gıdalardan alınması gerektiğinin altını çizdi. Kas yapımını hızladırdığı düşünülen ancak sindirim problemine neden olan bu tozlar yerine temel protein kaynağı olan süt, et, peynir, yoğurt, fasulye, badem gibi besinler tüketilmelidir.

Protein tozları yaralı mı yoksa zararlı mıdır? sorusu günümüzde hala tartışılırken protein tozunun dengeli ek bir gıda olarak alınması halinde, yaralı olduğu düşüncesi hakimdir. Öte yandan vücut için sağlıklı olan doğal yollar ile protein alımıdır, ancak yeterli gelmediği taktirde protein tozuna başvurulabilir. Araştırmalar vücudun besin kaynağı olan proteinin kimyasallar ile hazırlandığında birçok rahatsızlığa sebep olacağının da altını çiziyor. 

Örneğin; bir sporcunun ya da vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin aldığı protein tozu, vücutta protein konstrasyonunun artmasına, bunun sonucunda da böbreklerin zorlanmasına ve spor esnasında yetersiz sıvı alımı da böbrek hasarına (böbrek taşlarının oluşumuna) kadar gidebilmekte. Ayrıca fazla miktarda kullanıldığında ishale de sebep olmaktadır.

Özellikle kalp rahatsızlığı olanların uzak durması gereken bu toz, vücutta bulunan proteinin aniden artması sonucunda kalbin yorulmasına ve kalp büyümesine sebep olmaktadır. Kemikteki kalsiyum miktarının azalmasına sebep olurken kemikleri zayıflatarak kırılmasına ve erimesine neden olabilmektedir.

Bilinçsizce ve fazla miktarda alınan protein tozunun karaciğer yardımı ile vücuttan atılması karaciğerin daha fazla çalışmasına bunun sonucunda da karaciğer hastalıklarına kadar gitmektedir. Bunun gibi daha pek çok hastalığa sebep olan protein tozunu kullanırken yapılası geren asıl şey proteinin gıdalar ile alınması, protein tozunun ise doktora danışarak dikkatli bir şekilde kullanılmasıdır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *