» 
»
 

Psikolog'un depresyon için söylediği alarmlı saat açıklaması

Uzman Ptikolog Özge Genlik, depresyon'u ve depresif bozukluğunu alarmlı bir saat olarak gördüğünü ve o şekilde değerlendirdiğini söyledi. Depresif bozukluk ve depresyon hakkında ki açıklamalar haber detayında sizler ile...

Uzman Ptikolog olan Özge Genlik, depresyon hakkında bir betimlemede bulunuyor. Genlik, depresif bozukluğu, alarmlı çalar bir saat olarak gördüğünü ve o şekilde de değerlendiğini söyüyor. Beklemediğiniz bir anda gelen ve o saat sanki sizin kurmuş olduğunuz bir vakitte çalmaya başladığını ve tam o anda uyanmanızın gerektiğini size söyler. Uyanıp kendinizi bulma serüvenine başlamanızı bildirir diye sözlerine devam eden uzman Ptikolog, depresif bozuklukluğun her birimizin özümüzde var olanduğunu karanlık yönlerimiz ile buluşmak içinde harika bir fırsatın, eşi benzeri olmayan engin bir deneyimin edinileceğini söylüyor.

Depresif bozukluğu saptanan kişilerin yaşam kalitesinin ve de veriminin azalması sonucunda ruh sağlığı uzmanları, ptikiyatr, ptikolog gibi kişiler, ruh halini ilaç ve ptikoterapi teknikleri ile tedavi edilebileceklerini düşünüyorlar. Ancak bu teknik çabaların işe yaramadığını anlatan Uzman Ptikolog Özge Genlik, bu şekilde kişi sadece tedevi olduğunu sanar dedi.

Kendisinin de daha önceden deneyimlediği semptomlar uyuşturularak geçiştirilmeye çalışılır. Halbuki depresif bozukluğunu iyileştirilmek için gerekli süreçte temel amaç kişinin kendi öznelliğinde acısını deneyimleyip paylaşabileceği zamanın ve mekanın güvenli bir alan olması halinde kişinin zihni, dingin ve huzurlu olabilir. 

Bu ufak düzenlemeler ve kişiye sağlanan güven ile kişinin yaşamının asıl amacı ile buluşmasına yardımcı olabilecek yollar bulunup sunulmalıdır. Bunlardan bazıları yoga, meditasyon, nefes terapileri gibi teknikler kişinin asıl sorununun engellenmesine yardımcı olacaktır. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *