» 
»
 

PTT adına mesaj atan mail dolandırıcılarına dikkat!

Vatandaşların artık uyanıp dolandırıcılara inanmasından dolayı artık yeni bir taktik geliştirdiler. PTT Kargo adına cep telefonlarına mesaj atıyor, aldıkları bilgiler ile kişilerin bilgilerine ulaşıyor! Detaylar haberde...

Günümüz dolandırıcılarının dolandırmadıkları kimse kalmadı. Yaşlısından gencine herkesi dolandırmak için türlü yöntemler denediler. Yüzlerce insan bazen bütün birikimlerini kaptırdılar, bazen de ziynet eşyalarını elleriyle teslim ettiler. Bütün bunların tek bir nedeni var ki o da bilgi yetersizliği. Günden güne artan mağdur kişilerin sayısı artarken, haberlerde ve sosyal medyada dolandırıcılara karşı vatandaşın bilinçlendirilmesinden dolayı dolandırıcıların önü kesilmiş oldu. Önceleri telefon ile kendilerini polis, savcı gibi tanıtıp insanların paralarını alan dolandırıcılar, bu yöntemin artık tutmadığını ve vatandaşları dolandırmak için yeni yöntem arayışlarına giriştiler.

Cep telefonunuza PTT'den "Kargonuz teslim edilememiştir" mesajı geldiyse dikkat! Mail dolandırıcıları iş başında olabilir. Kargonuz teslim edilememiştir, kargonuz adresinize ulaşamamıştır gibi mesajları gönderen mail dolandırıcıları, vatandaşın mesajdaki linke tıklatıp adres bilgilerini güncellemesiyle yani PTT adres değişikliği formunun doldurulmasıyla kişinin kargosunu 15 gün içinde teslim almaması durumunda her gün için 25 TL tazminat talebinde bulunacaklarını mesaj yoluyla söyleyen dolandırıcılar vatandaşı formu doldurmaya teşvik ediyor. PTT adresinin linki olduğu iddia edilen linke tıklandığında hem bilgisayara virüs bulaşıyor, hem kredi kartı gibi özel kişisel bilgilere ulaşıyorlar. Mail dolandırıcılarının kurbanlarından biri olan Cüneyt Ok'un açıklamalarına göre, çalıştıkları iş gereği PTT ile çalışma içerisinde olduğu için gelen mesajı PTT kurumundan geldiğini düşünerek, adres değişikliği formunu dolduruyor ve sonrasında bilgisayarındaki tüm klasörlerin tüm belgelerin ele geçirildiği ve şifrelendiğini fark ediyor. Şifrelenen dosyaları açmak için de para yatırması gerektiği söyleyen mail dolandırıcıları tam 900 TL para talebinde bulunuyorlar. Bu olay başka bir kişinin daha başına geliyor ve o kişiden ise 2.500 TL para istiyorlar. Para yatırılsa daha dosya şifrelerini açmayan dolandırıcılar, para miktarını artırıyor ama yine de vatandaşların hiçbir sonuç alamadığı açık bir şekilde ortada. Bu nedenler kurumlardan geldiğini iddia eden mesajlardaki mail adreslerine tıklanmaması gerektiğini, sahte maillere kimsenin inanmaması gerektiğini vurguluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *