» 
»
 

Putin: Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz

Yunanistan’a resmi ziyaret için giden Rusya Devlet Başkanı Putin, Başbakan Çipras ile düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ilişkileri düzeltme istediklerini vurguladı.

Rus uçağının Türk hava sahasını ihlali sonrasında düşürülmesi üzerine bozulan Rusya-Türkiye ilişkileri sonrası ülkemize karşı alınan pek çok yaptırım kararından sonra şimdi de Putin ilişkileri düzeltmek istediklerini ifade etti. Hiçbir zaman konuya ilişkin özür dilenmediğini de vurgulayan Vladimir Putin ilişkiyi bozan tarafın kendileri olmadığını belirtti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birlikte resmi temasların ardından bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, Türk-Rus ilişkileri üzerine sorulan sorunun üzerine yaptığı açıklamada Rus Hava Kuvvetlerinin bölgede terör örgütlerini hedef aldığını savunarak hiçbir zaman Türkiye’ye karşı savaşmayı düşünmediklerini de belirtti. Pilotun öldürülmesinin de uluslararası bir savaş suçu olduğunu söyleyen Putin, konuya ilişkin açıklamaların yapıldığını ancak özür dilenmediğini vurguladı.

Konuşmasında Türkiye ile Rusya arasındaki bozulan ilişkilerin tekrar düzeltilmesinden yana olduklarını bildiren Putin, Türkiye’nin bir şeyler yapması gerektiğini, sadece sözlerin yeterli olmadığını da kaydetti. Bekledikleri bazı adımlar olduğunu da söyleyen Putin, iletişim halinde olmalarına rağmen henüz beklenen adımların atılmadığını da sözlerine ekledi.

Suriye’de bir barış süreci başlatılmasının gerekliliğine işaret eden Putin, bölgede kurulacak bir Kürt Devleti ile ilgili ifadelerinde ise bu konunun kendilerini değil oradaki kürtler ve hükümetler ile ilgili bir konu olduğunu belirtti. Kırım konusuna da değinen Putin bu konuyu da kimseyle tartışmayacaklarını, bu kararı orada yaşayan Kırım halkının verdiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *