» 
»
 

Rahat bir uyku için 5 altın besin öneriliyor

Rahat bir uyku geçirmek için yatmadan önce mutlaka tüketlen yiyeceklere ve içeceklere dikkat edilmesi gerekiyor. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, rahat bir uyku için mutlaka süt, muz, ceviz, ahududu ve yulaf tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Metabolizmanın düzenli olarak çalışması için dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra uykuya da dikkat edilmesi gerekir. Gebze Medical ParkHastanesi'nden Uzman Diyetisten Aslıhan Küçük, rahat bir uyku için uyumadan önce tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Uykunun sağlık açısından da önemli bir yeri olduğunu belirten Küçük, nabzı ve kan basıncını düşüren bazı gıdaların metabolizmayı yavaşlattığını ve uykuda yardımcı olduğunu dile getirdi. Öte yandan hem beyin aktivitesini hem de metabolizmayı artırarak uykuyu zorlaştıran besinlerin yatmadan önce tüketilmemesi gerekiyor.

Yapılan bir takım çalışmalar, beyin serotonin sentezini uyaran triptofan adlı aminoasidin ve melatonin düzetlerinin uykunun kaliteli, rahat ve dinlendirici olmasına neden olduğunu ortaya koyuyor. Kaliteli bir uyku için beyinde seratonin düzeyini artıran ve melatonin içerdiği için rahatlatan besinler tüketilmelidir. Bu besinler ise süt, muz, ceviz, ahududu ve yulaf olarak öneriliyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *