» 
»
 

Ramazan bayramından sonra nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan ayından sonra, bir süredir iftar ve sahur yapmaya alışık bünye bir anda normal düzene döndüğünde bazı rahatsızlıklar meydana geliyor. Peki sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? Sağlıklı bir Ramazan tatlısı olarak hurma topları sizlerle...

Ramazan ayında oruç tutanların beslenme düzenleri tamamen değişiyor. Günde en az üç öğün ve ara öğünlerle vücut sürekli beslenme alışkanlığında iken, Ramazan ayında iki öğüne düşüyor. Gün boyunca açlığın yanı sıra sadece iftarda ve sahurda beslenenler hatta sahurda yemeğe kalkmayanlar bile var. İki kez beslenme ile mide neye uğradığını şaşırırken, oruç tutulacak sayılı günlerin kaldığı Ramazan ayının bitmesi ile birlikte aşırı beslenme ve düzensiz beslenme problemleri ortaya çıkıyor. Bayramda şerbetli tatlıların yanı sıra mükemmel bir bayram tatlısı hurma topları tarifi haber detaylarında...

İki öğün beslenmeye bir süredir zorla alışan mide, bir anda kahvaltı, ara öğün, öğle yemeği ve beraberindeki öğünler ile birlikte şaşkınlığa uğruyor ve tepki gösteriyor. Bu tepki aşırı hazımsızlık, mide bulantısı, bağırsak rahatsızlıkları, şeker ve tansiyon gibi problemleri beraberinde getiriyor. Peki Ramazan bayramı sonrasında nasıl sağlıklı beslenmeliyiz? Bayram sabahında güzel bir kahvaltı yapılmalıdır. Güzelden kasıt, kızartmasız, hamur işi olmayan bir kahvaltı sofrası... Domates, salatalık, omlet, peynir çeşitleri, haşlanmış yumurta, menemen, zeytin, peynir gibi besinler tercih edilmelidir. İlk gün ağır yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Ramazan süresince sahurda da beslenmeye alışık olan vücut, bu ayın bitmesinin ardından birkaç gün sürecek gece acıkmalarına devam edebilir. Bunu en güzel şekilde bastırmak için ise gece bir kase yoğurt, meyve veya süt tüketilmelidir. Bayram ziyaretlerinde her misafirlikte ikram edilen şerbetli tatlılardan yenmemelidir. Mümkün olduğunca sütlü tatlılar tüketmeli ve mideye baskı yapılmamalıdır. Gün içerisindeki çay ve kahve tüketimine de dikkat edilmelidir. Az tüketmeli, meyve suyu veya asitli içeceklerden de uzak durulmalıdır.Bol su tüketmek gerekmektedir. Sıcak yaz günlerinin de etkisi ile günde en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Ana öğünden sonra yürüyüş yapmaya özen gösterilmelidir.

Bayramlarda faydalı ve daha sağlıklı bir tatlı olarak alternatiflerin dışında bir tatlı tarifi istiyorsanız bu tarif tam size göre... Bayramda misafirlere çikolata, şekerleme veya şerbetli tatlı yerine hurma topları tarifi çok daha faydalıdır. Hurma topları malzemelerinde, 12 tane hurma, 1 tatlı kaşığı kakao, hindistan cevizi. Muhteşem hafif tatlının yapılışında ise, çekirdekleri çıkarılan hurmalar rondodan geçirilir. İçerisine bir tatlı kaşığı da kakao eklenir. Kakaolu hurmayı el ile yuvarlayarak kıvamlı bir hale gelene kadar bu işlem devam ettirirlir. Ardından hindistan cevizine veya rondodan çekilmiş fındık veya cevize bulanarak servis edilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *