» 
»
 

Ramazan'da yavaşlayan metabolizma nasıl hızlandırılır?

Ramazan ayında normal düzenden farklı bir düzene geçen metabolizma yavaşlamaya başlar. Eski düzenine dönmek için, yani metabolizmayı hızlandırmak için neler yapmalı? Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu sizler için açıklıyor.

Ramazan ayı döneminde, günde yaklaşık 5-6 öğün ile beslenen kişilerin bir anda öğün sayısı 2'ye düşünce, düzeninin bozulması ile birlikte metabolizma yavaşlamaya başlar. Ramazan'ın bitimine sayılı günler kala, eski beslenme düzenine dönülmesiyle bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Açlığın beraberinde getirdiği halsizlik nedeni ile vücut hareket etmemeye alışmıştır. Hareketsizliğin de metabolizmaya olan negatif etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Peki metabolizmayı hızlamdırmak için ne yapmak lazım? Bayramın da gelmesi ile birlikte insanların bir anda midelerine yüklendikleri aşikârdır.

Ramazan ayı sonrasında beslenmenin sağlık açısından büyük önemi vardır. Bayramdan sonra sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmek metabolizmayı olumlu etkilemektedir. Bayramda her misafirlikte ikram edilen yiyeceklerden tüketirken aşırıya kaçmamak ve kiloları da kontrol altında tutmak gerekmektedir.

Bayramdan sonra yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için, iki veya üç saatte bir ara öğün yapmak gerekir. Bol yürüyüş ve bol su tüketimi de metabolizma açısından önemlidir. Ağır ve yağlı yemeklerden mümkün olduğunda kaçınmak lazım. Mideyi bir anda yoracak yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Çünkü bu şekilde bir beslenme şeklinin hem metabolizmaya hem de sindirim sistemine olumsuz etkiler doğuracaktır.

Şeker, tansiyon veya kalp hastalarının bu dönemlerde sağlık açısından daha da dikkatli olmaları gerekmektedir. Varsa beslenme programlarına uymaları, yoksa küçük porsiyonlar ile yiyecekleri daha iyi sindirebilmek için çok çiğnemeli ve yavaş yemek yenmelidir. Bu şekilde bir beslenme şekli metabolizmayı her daim hızlandıracaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *