» 
»
 

Ramazan’da zinde kalmak için siyah sarımsak mucizesi

11 ayın sultanında bir haftayı geride bırakmak üzereyiz ancak yanlış beslenme nedeniyle pek çok kişi halsizlik ve mide yanması gibi problemlerle mücadele etmekte. Peki Ramazan’da nasıl zinde kalacağız işte Eczacı Müderrisoğlu’ndan size tüyolar...

Halsizlik, susuzluk ve mide yanması gibi durumlar oruçluyken pek çok insanı zor durumda bırakan problemler arasında yer alıyor. Ancak Ramazan ayını enerjik geçirmek de mümkün. Bunun için siyah sarımsak öneren uzmanımız, hem hastalıklardan korunmak hem de zinde kalmak için vazgeçilmez bir besin olduğunu söylüyor.

Yaklaşık 17 saat süren açlık ve susuzluğu daha sağlıklı bir şekilde geçirmek için en başta sigaradan uzak durulması gerektiğini belirten Müderrisoğlu, 2.5 litre su tüketiminin iftar ve sahur arasında büyük önem taşıdığına dikkati çekti. Vücudun su kaybını önlemek için güneş altında fazla durulmaması gerektiğinin de altını çizerek, iftar ve sahurda aşırı tuzlu peynir, baharatlı sucuk ya da turşu gibi gıdaların da susuzluk hissini arttıracağına dikkati çekti.

Özellikle mide rahatsızlığı bulunan kişilerin oruç tutacaklarsa kesinlikle ağır yağlı yemekler ve pilav gibi kan şekerinde artışa neden olacak besinlerden uzak durması gerektiği önerilirken, uzun süren açlık sonrasında çok şekerli tatlı ve gazlı içeceklerin de büyük rahatsızlık yaratacağı bildiriliyor. Sahurun oruç tutanlar için olmazsa olmaz bir öğün olduğu vurgulanıyor ve tokluk hissini arttıracak yumurta, süt gibi gıdaların yanında mutlaka tam buğday ekmeği öneriliyor.

Peki siyah sarımsağın faydaları neler ve neden özellikle Ramazan’da tüketilmeli? Eczacı Müderrisoğlu, siyah sarımsağın beyaza göre çok daha etkili olduğu ifade ederek, fermente edilmiş olan bu türün kokusu olmadığını ve besin değerinin de işlem sırasında arttığını ifade ediyor. Yüksek enerji kaynağı olduğu belirtilen siyah sarımsak içeriğinde pek çok vitamin ve mineral barındırıyor, tansiyonu düzenliyor ve şekeri dengeliyor. Ancak sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşayan kişilerin sarımsağı çiğ olarak tüketmemesi gerektiğini de belirten Müderrisoğlu, siyah sarımsak tabletleri için mutlaka eczanelere gidilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *