» 
»
 

Referandum tarihi açıklandı! İşte Anayasa Referandumu'nun yapılacağı gün

Anayasa değişiklik paketinin halkın tercihine sunulacağı referandumun ne zaman yapılacağı gündemin en çok merak edilen konusu haline geldi. Yüksek Seçim Kurulu anayasa değişikliğinin oylanacağı referandumun ne zaman yapılacağını açıkladı.

Referandum tarihi için kararın belirleneceği Yüksek Seçim Kurulu'nun açıklamasına gözler çevrilmiş durumdaydı. Refeandum ne zaman yapılacak sorusuna cevabı Cumhurbaşkanı'nın onayı ardından süreci işletmeye başlayan YSK tarafından bugün verildi. Meclis'te süren uzun maratonun ardından kabul edilen ve onaylanmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan Anayasa Değişiklik Paketi sunulduğu haliyle referanduma götürülmesi için onaylandı. Referandum ne zaman yapılacak? Referandum tarihi nasıl belirlenecek? Referandum ne zaman? soruları gündemin ön sıralarında yer tutarken Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş anayasa değişiklik paketinin milletin kararına sunulacağı referandum için tarihi Yüksek Seçim Kurulu'nun belirleyeceğini kaydetmişti.

Halk oyuna sunulacak olan 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un Resmi gazete'de yayımlanmasından sonra şimdi artık referandumun tarihi de belirlenmiş oldu. Yüksek seçim kurulu halk oylamasının 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Komisyon, Meclis Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı onayı derken atılan son imza ile artık kararı millet verecek. Yönetim sistemi değişikliği başta olmak üzere 18 önemli değişikliği içeren Anayasa Değişik Paketi için millet "evet" ya da "hayır" diyecek. Seçim hazırlıkları ve seçimlerin yapılmasından sorumlu olan Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla artık sandığın 16 Nisan Pazar günü halkın önüne koyulacağı kesinlik kazandı.

Referandum anketleri, referandum anketlerinden çıkan sonuçlar ve kamuoyunun nabzı ile ilgili değerlendirmeler de bir taraftan gündemin ön sıralarındaki yerini korumaya devam ediyor. İktidar cephesi ve Cumhurbaşkanı kaynaklarından yapılacak referandumun sadece bir yönetim sistemi değişikliği getirdiği ve sorunların ortadan kaldırılmasını amaçladığı vurgulanıyor.?

REFERANDUM OHAL ŞARTLARINDA MI YAPILACAK?

Kamuoyunun en çok merak ettiği konulardan biri de referandumun yapılacağı tarihten önce Olağanüstü Hal'in kaldırılıp kaldırılmayacağı... Konu henüz netlik kazanmazken iktidardan yapılan açıklamalar OHAL'in referandumun yapılmasına bir engel teşkil etmediği OHAL kararı alınmasının nedenlerinin çok net olduğu ve ihtiyaç devam ettiği sürece OHAL'in de devam ettirilebileceği yönünde olsa da siyasi uzmanlar referandumdan önce OHAL'in kaldırılma ihtimalinin güçlü olduğu yönünde açıklamalar yapıyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN KİM NE DİYOR?

Büyük ihtimalle Nisan ayı içerisinde milletin kararına sunulacak olan başkanlık sistemi temelli anayasa değişiklik paketi için iktidar partisi milletvekilleri saha çalışmalarını yoğun bir şekilde yürütürken yapılan kamuoyu anketleri "EVET" kararının ağırlıklı olduğu sonuçları bir bir açıklıyor. Ak Parti ile birlikte değişiklik paketini hazırlayan Milliyetçi Hareket Partisi ve Genel Başkan Devlet Bahçeli ise gerek sosyal medya açıklamaları gerekse katıldığı toplantılar ve basın açıklamalarıyla sistem değişikliğinin ihtiyaç olduğunu ve parti olarak tüm güçleriyle bu değişikliğin gerçekleşmesi için çalışacaklarını vurguluyor.
Anayasa değişikliği için yürütülen taslak çalışmalardan itibaren tüm süreçlerde paketin ve sistem değişikliğinin karşısında duran CHP ise başkanlık sisteminin rejim değişikliği anlamına geleceği yönünde bir kampanya yürütüyor.

YURTDIŞINDAKİ TÜRK VATANDAŞLARI ERKEN OY KULLANACAK?

Yurt içinde gerçekleştirilecek anayasa referandumu için tarihin kesinleşmesinin ardından Yüksek Seçim Kurulunun yurt dışındaki oy kullanma işlemleri hakkında tüm detayları da belirlemesi gerekiyor. Dışişleri Bakanlığı ise süreçte aksaklıkların yaşanmaması için, önceden hazırlıklarını sürdürüyor ve Almanya gibi ülkelerde yasal zorunluluk gereği yapılması gereken bildirimler öncesinden Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılıyor. Daha önce yapılan seçimlerdeki deneyimler ışığında, Almanya’nın farklı kentlerindeki 13 ayrı başkonsoloslukta sandıkların kurulması, oy verme işleminin mart ayının ikinci yarısında başlaması ve yaklaşık 15 gün sürmesi planlanıyor.?

Türkiye’nin Almanya’nın Berlin, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Köln, Mainz, Münih, Münster, Nürnberg ve Stuttgart kentlerinde başkonsoloslukları bulunuyor. Başkonsolosluk binalarının büyük olduğu kentlerde sandıklar bu binalarda kurulacak. Başkonsolosluk binalarının küçük olduğu kentlerde ise oy kullanma işleminin kiralanacak çok amaçlı salonlarda ya da fuar alanı gibi merkezlerde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Türk vatandaşının en çok olduğu ülkelerin başında gelen Almanya’da, 1 Kasım genel seçimlerinde kayıtlı bir milyon 411 bin seçmenden, 575 bini sandık başına giderek oy kullanmıştı.

Anayasa Değişikliği Hangi Maddeleri İçeriyor?

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ 18 MADDE NELER İÇERİYOR?

Anayasa değişiklik paketi 18 maddeden oluşuyor ve en önemli maddeler yönetim sistemi değişikliğini içeren ve Başkanlık sistemine geçişi getiren maddeler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *