» 
»
 

Referandum yaklaşırken "Evet" farkı açıyor

16 Nisan 2017 Anayasa Halk referandum oylamasına sayılı günler kala anket sonuçları da bir bir geliyor. Son anket ORC şirketinden geldi. ORC şirketinin İstanbul, Ankara ve İzmir'de seçmenlerle yaptığı birebir görüşmelerde 'Evet' oylarının farkı açtığı görüldü.

16 Nisan 2017 Pazar günü Anayasa halk referandum oylamasına 12 gün kala 'Evet' diyenlerin oranı yükseliyor. ORC şirketinin son yaptığı kamuoyu araştırması Ankara, İstanbul ve İzmir'de birebir görüşmelerle yapıldı. Ankete göre 'Evet' ile 'Hayır' arasında yaklaşık 11 puan fark açıldığı, 'Evet' diyenlerin oranının yüzde 55.4, Hayır diyenlerin oranının ise yüzde 44.6 oranında seyrettiği görüldü. Referandum öncesi seçmenin nabzını tutan ORC Araştırma şirketi ankette 'Evet' ve 'Hayır' arasındaki farkın açıldığını sonuçlarına yansıttı. Buna göre arada 11 puanlık bir fark oluşurken 'Evet' diyenler yüzde 55.4 ile açık ara önde giderken "Hayır' diyenlerin oranı ise yüzde 44.6'da kaldı. 

BÜYÜK ŞEHİRLERDE "EVET" ÖNDE

ORC Şirketi aboneleri için "CATI-bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi' yöntemiyle anketi gerçekleştirdi. 30 Mart ile 3 Nisan arasında yapılan arket ile büyükşehirde yaşayan seçmenin nabzı tutuldu. Yapılan ankete göre İstanbul 4 bin 500 seçmen ile, Ankara 2 bin 750 seçmen ile ve İzmir ise 2 bin 120 seçmen ile ankete katıldı. Yapılan anket sonuçları şöyle oluştu. 

İSTANBUL

Evet: 55.0 HAYIR: 45.0

ANKARA

EVET: 58.7 HAYIR: 41.3

İZMİR

EVET: 41.9 HAYIR: 58.1

ORC Araştırma Şirketi referandum harici 3 gelişmeyi daha duyurdu. ORC şirketine göre kararsızlar yüzde 4 ile yüzde 5 bandında olup, evet oylarına doğrudan katılımları bekleniyor. Yurtdışında ise sandığa gitme oranı da beklenenin üzerine çıkmış durumda. Yine yurtdışında ki seçmenler yüzde 70 oranında evet oyu vermeyi düşünürken, yurtdışından gelecek oyların ise, o da yaklaşık yüzde 72 oranında tutuyor. Yine bu seçmenlerin Evet'e yakın oldukları ifade ediliyor. Araştırma şirketi yetkilileri 16 Nisan 2017 referandumunda Evet oylarının tahmin edilenin üzerinde çıkabileceğini de vurguluyor. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *