» 
»
 

Referandumda oyunuzun geçerli sayılabilmesi için bunlara dikkat edin!

Referandum yaklaştıkça oyum geçersiz olursa endişesi duyanlar olabilir. Oylarınızın geçerli olması için de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. 16 Nisan'da vereceğiniz evet ya da hayır oylarının geçerli sayılabilmesi için öncelikle bilmeniz gereken noktalar belirlendi.

Halk oylamasında oylarınızın geçerli sayılabilmesi için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Anayasa değişikliğine ilişkin referandumda oyunuzun geçerli sayılması için bunları bilmenizde fayda var. Oyların geçersiz sayılacağı durumlar neler? İşte ayrıntılar... Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı ve arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersiz sayılacak. Ayrıca oy pusulalarının sandık kurulunca verilen ve o seçim için düzenlenmiş biçim ve renkte olması gerekiyor.

 

MÜHRÜ BASARKEN DİKKAT!

Eğer oy pusulasının hiçbir yerine TERCİH mührü basılmamışsa veya, hem EVET hem de HAYIR bölümüne mühür basılmışsa bu oylar da geçersiz sayılacak. TERCİH mührünü evet ya da hayır kısmına basarken diğer bölüme taşmayacak şekilde basmanız gerekiyor. Oy pusulasının bütünlüğü bozulmuş şekilde yırtılmış ya da koparılmış olması, TERCİH mührü dışında herhangi bir özel işaret, isim, imza kaşesi, mühür ya da parmak izi basılmış olması durumlarında da oy geçersiz sayılacak.

Geçersiz sayılacak oy pusulaları arasında üzerinde yer alan bölümlerin belirgin şekilde karalanmış, çizilmiş ya da işaretlenmiş, üzerindeki matbu yazılar ve şekiller dışında yazı, harf ya da sayı yazılmış, şekil çizilmiş birleşik oy pusulaları da yer alıyor. Zarflar açılırken ya da oylar okunurken kazaen yırtılması, bütünlüğü bozulmaksızın kısmen yırtılması, herhangi bir şekilde lekelenmiş ancak herhangi bir işaret koymak amacıyla yapılmadığı anlaşılan oy pusulaları ise geçerli olacak.

 

TERCİH mührünün basılmasının ardından birleşik oy pusulasının katlanarak zarfa konulması sebebiyle TERCİH mührü ile oy pusulası arkasındaki sandık kurulu mührünün izinin oy pusulasının diğer kısımlara geçmesi durumunda, EVET ya da HAYIR şeklinde ayrılan alanlara taşmaması kaydıyla, birden fazla TERCİH mührünün aynı yerde basılması halinde de oy geçerli sayılacak. Birleşik oy pusulasında baskıda silinme, yanlışlık yapılmış olması durumunda TERCİH mührünün vurulduğu alan kesin olarak anlaşılıyorsa oy pusulaları sayılacak.

 

ZARFIN İÇİNE BİRŞEY KOYMAYIN!

Zarfın içinden el ilanı, broşür, özel bir işaret, yazı ya da şekil taşıyan kağıt, işaret amaçlı herhangi bir madde çıkarsa bu zarftan çıkan oy pusulası geçersiz sayılacak.

OY KULLANMAYA GİDERKEN

Oy kullanma esnasında gebelere, hastalara ve engellilere öncelik tanınacak. Yaşlılar, onlara yardım edenler, görevlendirilen güvenlik güçleri bekletilmeyecek ve oy kullanmalarına izin verilebilecek. Seçmenler oy kullanmaya giderken yanlarında T.C. kimlik numaralarını taşıyan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini göstererek oy verebilecek. Bunlardan herhangi birini göstermeyen seçmen oy kullanamayacak.

OY KABİNİNE GİRERKEN

Cep telefonu, fotoğraf ya da film makinesi, görüntü kaydedici ya da haberleşme sağlayıcı cihazların oy kabinine girmesi yasak. Bu şekilde kapalı oy kabinine girmenin cezası bulunduğu sandık kurulunca seçmene bildirilecek. Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar ya da buna benzer engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birisinin, akrabası yoksa herhangi bir seçmenin yardımıyla oylarını kullanabilecek. Bir seçmen sadece bir engelliye yardım edebilecek ve sandık kurulu başkanı ya da üyeleri engelli seçmene yardım etmek için oy verme kabinine giremeyecek ve yardım edemeyecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *