» 
»
 

Regaip Kandili 30 Mart 2017 Perşembe idrak edilecek

Üç ayların habercisi Regaip Kandili İslam aleminde yarın (30 Mart) idrak edilecek. Regaip Kandili rahmet ve mağfiret gecesi olarak kabul ediliyor. Peki üç aylarda ve Regaip Kandili'nde yapılacak ibadetler neler? İşte detaylar...

Rahmeti, bereketi ve mağfiret ayları üç ayların habercisi Regaip Kandili 30 Mart perşembe gecesini cuma gecesine bağlayan gece tüm İslam aleminde idrak edilecek. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan üç aylardan Recep ayının ilk perşembe gününün gecesinde idrak edilen Regaip Kandili Müslümanlar için büyük öneme sahip.
Çeşitli etkinliklerle idrak edilecek olan Regaip Kandili için Beştepe Millet Camisi'nde özel bir program düzenlenecek ve Kur'an-ı Kerim ile mevlit okunacak. Rahmet ve bereket mevsimi olarak nitelendirilen üç aylar Regaip, Miraç, Berat ve Kadir gecelerini içeriyor.

Üç aylarda yapılacak ibadetler arasında tövbe ve istiğfarlar, ibadetler ile Müslümanlar kulluk şuurunu tazeler ve Allah'ın rızasını kazanmak için fırsat bulur. 29 Mart çarşamba günü başlayan üç aylar manevi hayata ve dini hayata çeki düzen vermek için büyük bir fırsat olarak görülür. Bir gelenek olarak eskiden beri ihya edilen kandil gecelerinde özel bir ibadet şekli bulunmadığı belirtilirken bu gecelerde kaza namazları kılmak, Kur'an-ı Kerim okumak, tövbe ve istiğfar etmek ile Allah katında sevap ve O'nın rızasını kazanmak amaçlanır.

ÜÇ AYLARDA YAPILACAK İBADETLER
Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Zeki Sayar, üç aylarda oruç ibadetinin yerine getirilebileceğini, Peygamber efendimizin pazartesi ve perşembe günleri oruç tuttuğunu belirtti. Özellikle her ayın 13,14, 15'inde ayın dolunay şeklinde olduğunda da oruç tutmanın sünnet olduğuna işaret eden Sayar, orucun nafile ibadet olması nedeniyle gücü yetenlerce tutulabileceğini ifade etti. Özellikle Kur'an-ı Kerim okumak, fakir fukarayı gözetmek bu aylarda önemli vurgusu yapan Sayar, insanları buluğ çağına erdikten sonra ibadetle mükellef olduğunu hatırlattı ve belli zamanlarda belli günlerde ibadet etmenin söz konusu olmadığını dile getirdi. Sayar "Ama özellikle Cenabıhakk'ın, bu aylarda yapılan ibadetlere daha çok sevap vereceğini Peygamberimizden öğreniyoruz ve Peygamberimiz bu davranışlarıyla bize gösteriyor. Bu aylar gelince daha fazla oruç tutuyor mesela." dedi.

REGAİP KANDİLİ İBADETLERİ NELERDİR?
Regaip Kandili'nde yatsı namazı sonrasında kılınması önerilen 30 rekatlık namazın ilk 10 rekatı şu şekilde kılınır:
Niyet: Yarabbi; teşrifleri ile dünyayı nura gark ettiğin efendimiz hürmetine, affı ilahine rıza-ı ilahine nail eyle. Abid zahid kulların arasına ilhak eyle. Dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyle. Rıza-i Şerifin için Allahü Ekber.

Her rekatte 1 Fatiha, 3 Kul Ya Eyyühel Kafirun, 3 İhlas okunur ve 2 rekatte bir selam verilir. 10 rekat namaz bu şekilde tamamlanır. Namazın ardından 11 defa "ilhen vahiden ehaden sameden ferden vitran hayyen kayyumen daimen ebeda" duası okunur ve dua edilir. Bu 10 rekat namazı 10'u ile 20'si arasında kılamayanlar 20'sinden sonra 30'una kadar da kılabilirler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *