» 
»
 

Rejim Halep operasyonunda son adımı attı

Rejim operasyonda en son adımın atıldığını belirtti. Şam rejimi ve Rusya Halep’te Muhaliflerin elinde olan bölgelerin yüzde 98’inin ele geçirildiğini duyurdu.

Rusya’dan gelen açıklamaya göre 15 Kasım’dan bu yana 100 binden fazla sivil çatışma bölgesinden çıktı, 2 bin 200 muhalif teslim oldu.

Rusya’nın desteklediği rejim güçleriyle muhaliflerin çatışmaları yaklaşık bir aydır sürüyordu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gece boyunca devam eden çatışmada Şeyh Said semtininin ele geçirildiğini belirtti.

Şam rejimi, bu açıklamadan sonra Şeyh Said semtinin tamamen alındığını duyurdu. Şam rejiminin Şeyh Said semtini ele geçirmesiyle muhalifler bölgelerin yüzde 90’ını kaybetti.

Anadolu Ajansı’ndan gelen habere göre, siviller 9 kilometreden az bir alanına sıkıştı. Yaklaşık 100 bin sivilin güvenli alanlara çıkışına İran destekli Şii milisler tarafından izin verilmedi. Binlerce sivil milisler kontrolündeki Ensari semtine geldi. 

Rusya, operasyonun başladığı 15 Kasım’dan bu yana 100 binden fazla sivilin çatışma bölgesinden çıktığını belirtti. Sabah saatlerinde son 24 saatte 728 silahlı muhalif teslim olduğu açıklandı. Uluslararası haber ajanslarına göre, çatışma bölgesinde kaçan erkekler tek sıraya sokuldu. 2 bin 200 silahlı muhalif rejim güçlerine teslim oldu. Açıklanan bu rakamlar muhalifler ve bağımsız gözlemciler tarafından henüz doğrulanmadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *