» 
»
 

Rem uykusu nedir? Fiziksel ve zihinsel performansı etkiliyor mu?

İyi bir uykunun ertesi gün kişinin fiziksel ve zihinsel performansını nasıl etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçek ancak REM uykusu nedir ve bunun hafızamız üzerinde nasıl bir etkisi vardır konusu her zaman merak edilir. İşte detaylar...

Bilim dünyası insanları çok boyutlu olarak incelemeye ve her yönde araştırmalarına durmaksızın devam ederken, REM uykusu hakkında da bilgi sahibi olmamızı sağlamakta. Bilindiği üzere bu tür incelemeler için kullanılmakta olan fareler üzerinde yapılan bir araştırma gösterdi ki REM uykusu sırasında beyne müdahale edilirse, hafıza sekteye uğratılabilir.

Tam Türkçe açılımı hızlı göz hareketi olan REM (Rapid eye movement) 5 evreden oluşan uykunun rüya görüldüğü kısmıdır ve bu sırada gözlerde hızlı hareketler oluşur. Uykunun 4. safhasında görülen rüyalar uyuduğunuz süre boyunca yaklaşık yüzde 20'lik bir bölümünü kapsamaktadır ve rüya görmeye ise uykuya daldıktan 30-90 dakika sonra başlarsınız. Uyuduğunuz süre içerisinde toplam 4 ila 7 kez geçilen REM uykusu sırasında kalp atışlarında artış meydana gelir. Hatırlama ve anımsayabilme olgusunun bir teoriye göre REM uykusu esnasında gerçekleştiği de göz önüne alınırsa, bilim insanlarının ortaya çıkardığı sonuç hiç de şaşırtıcı değil.

Laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan deney "Science" dergisinde yayımlandı ve çalışmayı yapan İsviçreli ve Kanadalı araştırmacılar, bu evreyi yakalayarak deneyi gerçekleştirdiler. Farelerin REM uykusu sırasında beyin faaliyetlerini bozan araştırmacılar, onların bütün bir gün içinde öğrendikleri şeyleri hatırlamalarına engel oldular.

Bu araştırma sırasında bazı hücreleri devre dışı bırakan bilim insanları, beyinde bulunan belirli ve ritmik bir işlevi fareleri uyandırmadan bastırdılar. Bu çalışmanın hafıza açısından REM uykusunun ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan en önemli araştırma olduğunu ise Kanada'daki McGill Üniversitesinden Dr. Sylvain Williams, açıkça belirtti. Williams, İsviçre'deki Bern Üniversitesinde çalışmakta olan meslektaşlarıyla araştırmayı yürüttü ve çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada yaptıkları araştırma sırasında farelerdeki REM uykusunu bozan bir tekniği kullandıklarını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *