» 
 

Restoranda iftar menüsü bu yıl 4 kişi için en az 74 lira olacak!

Mübarek ramazan ayının bereketli iftar sofralarına sayılı günler kala güzel telaşlar da başladı. Evde yapılacak iftarların yanı sıra arada restoranlarda iftar yapmak isteyenler için ise maliyetler çıkarıldı. Peki buna göre fiyatlar ne aralıkta?

Pek çok evde başlamışken ramazan telaşı, alışverişler son sürat devam etmekteyken, vazgeçilmez yiyecekler hurma ve tatlılarda fiyatlar bu yıl nerelerde seyrediyor merak edenler için hemen söyleyelim. Hurmanın kilogram fiyatı bu yıl 10 liradan başlıyor 120 liraya kadar çıkıyor. Pek çok eve sadece ramazan aylarında giren pastırma ise yine cep yakmaya devam ediyor ve kilosu 75 lira ile 130 lira arasında. Tatlı olarak tercihiniz nedir bilemeyiz ama eğer siz de mükemmel bir sütlü tatlı olan güllacı ramazanda hatırlayanlardansanız kilosunu 7 ile 15 lira arasında bulabilirsiniz.

Hep evde mi iftar yapacağız biraz da dışarda yiyelim diyenler için de ortalama fiyatlar belirlendi. Restoranların iftar menü fiyatları bu yıl kaç para civarında belli oldu. TÜİK verilerinden derlenen bilgilere göre dört kişilik bir aile eğer iftarını restoranda yapmak isterse 74 lirayı gözden çıkarması gerekecek. Peki ne yersek bu fiyatı ödeyeceğiz ona da bakalım.

İftar menülerinde olmazsa olmaz olan çorbadan başlayım. Ortalama çıkarılan fiyatlara göre bir porsiyon çorba 5,14 liradan satılıyor. Yanında bir porsiyon da kuru fasulye türü bir yemek isterseniz ödeyeceğiniz ortalama fiyat 8,2 lira olarak ortaya çıkıyor. Diğer iftariyeliklerle birlikte çıkarılan hesaba göre bir kişinin ortalama iftar menüsü 18,6 lira olurken, 4 kişilik ailenin ödeyeceği hesap da 74 lira olarak karşımıza çıkıyor. Geçen yıl ise bu rakamın 71 lira olduğunu hatırlatalım.

Ancak tabi yiyeceğiniz yemek türüne göre değişen fiyatlar bulunuyor. Örneğin iftar için ana yemek olarak kebap türü bir seçim yaparsanız bu sefer ödeyeceğiniz hesap ortalama 104 liraya yükseliyor. İftarınızı biraz daha lüks hale getirip otellerde yapmayı tercih edecekseniz, ortalama ödeyeceğiniz miktar kişi başı 85 ila 285 lira arasında olacaktır ve dört kişilik bir ailenin açık büfe 5 yıldızlı otelde yapacağı bu iftar 340 ila 1140 TL arasında değişen fiyatları bulacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *