Restorasyonu tamamlanan 630 yıllık Yeşil Cami ibadete açıldı

Cami ve medreseleri ile ünlü Bursa'nın tarihi değerlerinden olan Yeşil Cami'nin bir süredir devam eden restorasyon çalışmaları tamamlanarak Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin katıldığı özel bir törenle yeniden ibadete açıldı.

Bursa'nın İznik ilçesinde bulunan, ilk dönem Osmanlı mimarisinin önemli örnekleri arasında yer alan ve yaklaşık 630 yıllık olduğu tahmin edilen Yeşil Cami titizlikle tamamlanan restorasyon çalışmarının sonlanmasının ardından dualar eşliğinde yeniden ibadete açıldı. Bursa'nın en önemli eserleri arasında yer alan Yeşil caminin açılış törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe caminin gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında tarihi dokusuna yeniden kavuştuğunu ifade ederken, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi bir başkanlık olşturulduğunu vurguladı.

İznik için bir çok alanda hummalı çalışmalar yapıldığını belirten Altepe, bu çalışmalar doğrultusunda 51 tarihi miras için çalışmaların devam etmekte olduğunu, toplam prıje sayısının 200'ü geçtiğini söyledi. İznik'in tarih şehri olası açısından önemini ifade eden başkan, bu değerlerin yüzyıllardır var olduğunuda dikkat çekti.

Bu önemli açılıştan dolayı muttuğunu dile getiren Altepe, camiye ait tüm detayları atlamadan anlatırken, çalışmalar esnasında cephe temizliği, çimento eklentili derzlerin kaldırılması sağlandığını, minaresinin temizliği yapıldığını, kubbe ve çatısında bulunan, yıpranmış olan kurşun malzemenin yenilendiğini, mihrap ve sütun başlıklarında olan mermer erimelerinin desenleri çıkarılmış ve özgün malzemeler ile tamamlandığını anlattı. Belediyenin yapmış olduğu çalışmalara değinen Aktepe, İznik’in Büyükşehir desteği ile sil baştan yenilenecek şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *