» 
 

Rize - Artvin Havalimanı ihalesi için büyük gün yarın

Türkiye’de ikincisi yapılacak olan deniz üzeri doldurma yöntemi ile inşa edilecek olan Rize - Artvin Havalimanı ihalesi yarın yapılacak. Ayrıntılar haberimizde…

Rize il merkezine yaklaşık olarak 34 kilometre, Trabzon il merkezine ise 105 kilometre uzaklıkta olan ve Artvin sınırına kadar uzanan 75 kilometrelik sahil şeridindeki yerleşim biölgelerinde yaşayan vatandaşlara havayolu taşımacılığı hizmeti verebilmek adına Rize - Artvin Havalimanı projesine start verildi.

Pazar ilçesi Yeşilköy mevkinde sahili kesimine konuçlandırılacak havalimanı inşaatı için Ordu- Giresun Havalimanı için yapılan yöntem örnek alınacak. Seçilen bu stratejik alana yaklaşık 3 bin metreye 45 metrelik büyüklüğünde bir pist, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apron inşa edilecek. Havalimanının iniş kalkışları için Boeing 737 - 800 tipi uçaklar referans alınacak.

Rize - Artvin bölgesinde hizmet verecek havalimanı için alınan bilgilere göre 15 firma şartname satın aldı. Bu önemli projenin ihalesi için belirlenen tarih ise 2 Kasım 2016 Çarşamba (yani yarın). Proje kapsamında 25 milyon ton taş olmak üzere toplamda 88,5 milyon ton dolgu uygulaması yapılacak. Türkiye'nin 56. ve 2. deniz üzeri oldurma havalimanı olma özelliği taşıyan proje her yıl 2 milyon yolcuya taşınması planlanıyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *