» 
 

Rize'ye yapılacak olan havalimanının 2 yıl 9 ayda bitirilmesi planlanıyor

Türkiye'nin deniz üzeri doldurma işlemi ile inşa edilecek ikinci havalimanı olma özelliği taşıyacak olan Rize Havalimanı'nın yap ihalesi 8 Eylül'de ihale yapılacak. İhalenin ardından inşaatın 3 yıla yakın bir sürede tamamlanması planlanıyor...

Rize iline bağlı Pazar ilçesinde bulunan Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkiisi arasındaki yaklaşık 266 hektarlık alanda yapılması planlanan, Rize Havalimanı yapım ihalesi 8 Eylül tarihin de yapılıyor. Bu proje dahilin de Yapım için belirlenen inşaat alanındaki deniz seviyesinin normalinden çok daha derin olmasından dolayı Ordu – Giresun Havalimanı'nda kullanılandan yaklaşık 3 kat daha fazla dolgu malzemesi kullanılması gerekiyor.

Projeye göre 36 uçağın rahatlıkla iniş kalkış yapabileceği şekilde dizayn edilen pist 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda inşa edilecek. Genel hatları ile yolcu ve kargo uçaklarına hizmet verecek olan Rize Havalimanı'nın bunun yanı sıra sınıfı D, türbülans sınıfı ağır, kalkış ağırlığı 150 bin kilogramdan fazla olan uçaklara için de kullanılabilecek şekilde inşa edilecek.

Projenin ilk etabında deniz dolgusu, pist, apron, taksirut, çevreyolu, emniyet tel örgüsü, mendirek, PAT sahaları ve çevre aydınlatma işleri yapılması hedefleniyor. Daha sonra sırası ile yapılacak olan altyapı işlerinin ardından üst yapı işleri ne başlanacak. Bu dev projenin 2 yıl 9 ayda tamamlanması hedefleniyor.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *