» 
»
 

Roma'da 400 yıllık tarihi çeşmeye kadın turistler girdi

Roma'da bulunan 400 yıllık tarihi çeşme Fontana dell'Acqua Paola'ya hava sıcaklığından şikayetçi olan üç turist kadın serinlemek için girince ortalık karıştı. Sosyal medyada da çalkantıya neden olan görüntüler Roma halkını sinirlendirdi.

Hava sıcaklıklarının yüksek derecelerde görüldüğü Roma'da hafta sonu ilginç bir olay yaşandı. Sıcaklardan şikayetçi üç kadın turist 400 yıllık Janiculum'da bulunan Fontana dell'Acqua Paola tarihi çeşmesine mayo ve bikinileri ile girince ortalık fena karıştı. Tarihi çeşmede eğlenen turist kadınların eğlenceli görüntülerini çeken çevredeki şaşkın vatandaşlar, fotoğraf karelerini sosyal medya da paylaşınca Roma halkı "Kaba turistler! Saygı gösterilecek bir çeşmede eğlenemezsiniz." gibi paylaşımlarda bulundular.

Bölgedeki Roma polisi tarihi çeşmede eğlenen turistleri görünce çok şaşırdıklarını, ancak kızların henüz genç olduklarını ve eylem amaçlı suya girmediklerini düşünerek müdahale etmediklerini açıkladılar. Geçtiğimiz sene Eylül ayında İngiliz bir grup tarihi çeşmeye erkekler çıplak ve kadınlar üstsüz girip suda eğlenmişlerdi. O görüntüler halkı çileden çıkarmıştı. Ancak bu sefer bu olayın bir önceki ile bir alakası olmamasından ve tamamen gençlerin eğlenme maksadıyla suya girmelerinden dolayı polislerin karışmadıkları öğrenildi.

İtalyan mimarisindeki tarihi çeşmelere aslında giriş yasak ve para cezası var. Kişi başına 200 Euro yani 640 TL civarında bir ceza ile karşı karşıyalar. 17. yüzyıldan kala Roma'nın en eski çeşmelerinden olan "Büyük Çeşme" Fontana dell'Acqua Paola, kilise yakınlarında bulunan Janiculum tepesi yakınlarında bulunuyor. Papa Paul VI tarafından çeşmenin su kemeri restore edilmiştir. 1612'de inşaa edilmiş ve Tiber Nehri'nin sağ kıyısında yer alan ilk büyük çeşmedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *