» 
»
 

Romanya kızamık salgını ile karşı karşıya

Romanya Sağlık Bakanı Florian Bodog’nın yaptığı açıklamaya göre Romanya’da geçtiğimiz Ekim ayından bu yana kızamık hastalığı sebebi ile 17 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Romanya ölümcül bir salgın hastalığın tehdidi altında. Romanya Sağlık Bakanı Florian Bodog tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamalara göre, geçtiğimiz Ekim itibari ile ülkeyi etkisi altına alan kızamık salgını nedeni ile 3 bin 400 kişinin hastalıkla karşı karşıya kaldığını, 17 kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Açıklamada, salgının oluşmasında etkisi olan virüsün Macaristan ve İtalya'da görülen virüs türüyle benzerlik gösterdiğini ifade eden Bodog, yine de bu virüsün İtalya’daki virüs ile aynı olduğunu söylemenin doğru olmayacağını ifade etti.

Salgın sonrasında Romanya'da 9 yaşın altındaki tüm çocukların aşılanması gündeme geldi. Ülkedeki vakalara genel olarak batı ve güneybatı bölgelerinde rastlandığı aktarıldı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, bu hafta virüsün ülke dışına çıkma riskinin yüksek olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *