» 
»
 

RTÜK kanallara öyle bir ceza kesti ki

Radyo Televizyon Üst Kurulu, 29 Nisan tarihinde yayınlanan KHK sonrasında yurt dışından yayın yapan uydu üzerindeki televizyon kanallarının cinsel içerikli ilaç satışı, kumar oynatılmasına teşvik ve arkadaş-eş bulma konularındaki yayın yapmalarından dolayı 48 uydu kanalına tarihin en büyük cezalarını kesti.

29 Nisan 2017 tarihinde yayımlanan 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yurt dışından Türkiye’nin dört bir yanına uydu üzerinden yayın yapan televizyon kanallarının cinsel içerikli ilaçların satışı, kumar oynamaya teşvik ve arkadaş  bulma ile ilgili yayınlarına karşı getirilen yaptırım uygulaması, RTÜK'ün toplantısında gündem maddesi olarak konuşuldu. 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin yayımlanmasının ardından bu tarz yayınları yeni kararnameler kapsamında incelemeye alan RTÜK, düzenlenen son toplantılarında uydu kanallarına tarihinin en ağır cezalarını uyguladı.

Kanun Hükmünde Kararnameler ile getirilen yeni cezaları dikkate alan RTÜK, yapılan incelemelerde uydu üzerinden "ahlaksız, dolandırıcı, cinsel içerikli ve gıda takviyesi ürün satışı, arkadaşlık hatları reklamı" yapan, "ara-kazan", "bul-kazan" gibi adlarla yarışma düzenleyerek izleyicileri aldatan kanallara toplamda beşer defa program durdurma ve RTÜK cezalarında en üst sınır olan bir önceki aya ait reklam gelirlerinin yüzde 5'i oranında para cezası uyguladığını bildirdi.

Verilen ceza sonucunda, Anadolu TV, Anadolu Yurdum TV, ANC TV, Bedir TV, Ber TV, Berat, Derya TV, Dolunay İnt, Dolunay TV, Evin TV, Evren TV, Farklı TV, Ful TV, Genç, Hazan TV, Hlt TV, Hm, HTV, Kanal C, Kanal S, Maksim, Maxi TV, Maya TV, Medyam 14, Mega Müzik, Mega Suare, MGC, Nisa TV, One Best TV, Damla TV, Outlet TV, Park TV, Plus Music, Seymen TV, Shopping Channel, Sıhhat TV, Son Hedef TV, TV 2000, Turizm Türk, Vatan TV, World Beauty Channel, Yasin TV, Yek, Yeni Sinema TV, Yıldız Rize TV, Yurdum TV, 4 Eylül TV, Viva ve Em TV gibi 49 farklı yayın kuruluşuna ceza kesildi.

Tarihinin en büyük cezalarına maruz kalan bu kanalların aynı tür programlara devam etmeleri halinde öncelikle 10 güne kadar yayınları kapatılacak, sonrasında da lisansları tamamen iptal edilecek. Diğer taraftan RTÜK, genel ahlak, şiddet, Türkçenin argo ve küfürlü bir şekilde yanlış kullanımı, milli ve manevi değerlere aykırılık gibi yayın ihlallerini yapan kuruluşlara da aynı şekilde müeyyide uygulamayı sürdüreceğini ifade etti.

Kanun Hükmünde Kararname ile bu tarz içerikli yayınları 1 yıl sürecinde 3 kez yapan ve ihlallerine devam eden kanallara lisans iptaline kadar gidebilecek cezalar verilebilecek.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *