» 
»
 

RTÜK'ten Cizre'deki saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlığın yazısıyla Şırnak Cizre'de gerçekleşen terör saldırısı ile ilişkili olarak geçici yayın yasağının getirildiği bildirildi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde ve kamu düzenini ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetlerinde geçici yayın yasağının ön görüldüğü bildirildi.

Şırnak Cizre'de meydana gelen patlamanın ardından alınan hükmün, Başbakanlığın yazısı ile gerekli olduğu düşünülen yayın yasağının uygun görüldüğü ifade edildi. 6112 sayılı kanun ile medya hizmet sağlayıcıların söz konusu olayla ilgili yayın ilkelerine uymaları gerektiği ifade edildi.

Toplumda endişe, panik ve kargaşa ortamı oluşturabilecek, bölücü terör örgütünün emellerine hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması gerektiğinin altı çizilerek şu açıklamalar kayıt edildi. Yayın yasağı ile ilgili, terör örgütü tarafından gerçekleştirilen patlama ile ilişkin, patlama anı ve sonrası, olay yeri, kamu çalışanlarının olay yerinde yürüttükleri çalışma faaliyetleri, yaralananlar veya hayatlarını kaybedenlere ait görüntü ve benzeri unsurlarla, bunların abartılı anlatımlara, olayla ilgili şüphelilerin yakalanması ve bağlantıların deşifre edilmesinin engellenmemesi için yayınlarda yer verilmemesi gerektiği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *