» 
»
 

Ruj sürmek dudak kanseri riskini azaltıyor! İşte uzman önerileri!

Düzenli olarak ruj kullanmanın özellikle alt dudak deri kanserinden korunmaya yardımcı olduğunu belirten uzmanlar, rujun dudağı güneş ışınlarından koruduğunu ifade etti.

Rujun dudak koruyuculuğu son yıllarda kozmetik firmalarınca da artık dikkate alınan ve ürün geliştirmede oldukça önem verilen bir olgu. Ancak kanserden koruyacak kadar önemli olduğu hiç aklınıza gelir miydi? Uzmanların yaptıkları açıklamara göre güneşte dudaklarınızı koruması bakımından ruj kullanımı önem kazanıyor. Zira güneş koruyucular etkilerini çabucak kaybediyorlar ve kısıtlı etki yapıyorlar. Eğer güneş koruyucu kremler kullanıyorsanız hem cildiniz hem dudaklarınız için 3 saatte bir yenilemeniz gerekmekte aksi halde koruyucu etkisini kaybedecektir.

Cilt bakımı ve koruması artık eskiye göre daha da öenm kazanmış durumda çünkü atmosferme meydana gelen değişiklikler nedeniyle güneşin zararlı etkileri de kendini artık daha ciddi hastalıklarla gösteriyor. Bunların başında yer alan deri kanseri ise geç kalınmaması gereken hastalıklar arasında yer alıyor. Daha sonra keşke dememek için uzmanlar zamanında önlem alınması gerektiğini ifade ediyorlar. Bilindiği gibi artık pek çok nemlendirici kremin içine de güneş koruyucular eklenmekte ve bunlara erişmek artık çok da zor değil. Bu ürünleri kullanmak cildinizi bu tür kötü hastalıklardan korumak adına hayati önem taşıyor. Hatta uzmanlar bu tür ürünlerin makyajın altına kullanılmasını daha da etkili olacağını söylüyorlar. Koruyucunun üzerine yapılan makyajın bir bariyer görevi görerek mekanik olarak koruması da söz konusu. Aynı şekilde ruj kullanımında da yüzde yüz olmasa da sürekli kullanımda özellikle alt dudak deri kanseri riskini azalttığı ifade ediliyor.

Güneşin etkileri her yaştaki insanlar için aynı. Küçüklere etkili büyüklerde değil gibi bir durum söz konusu değil. Bu yüzden her yaş grubunun koruyucu önemler alması şart. Uzmanlar yaş ilerledikçe güneşten korunmaya gerek duymayan kişileri de uyarıyor ve güneşin etkilerinden korunmak için herkesin koruyucu ürünleri kullanmasını tavsiye ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *