» 
»
 

Rus Büyükelçi hayatını kaybetti

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Saldırgan ise düzenlenen operasyonla öldürüldü. Rusya tarafından gelen bir açıklama ise Türkiye-Rusya ilişkileri üzerine oldu.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi'nin işbirliğinde düzenlenen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" başlıklı sergiye katıldığı sırada akşam saatlerinde silahlı saldırıya uğramıştı. Büyükelçi Karlov'un hayatını kaybettiği bildirildi. Büyükelçinin kürsüde konuşma yaptığı sırada saldırı gerçekleşti. Güven Hastanesi'ne kaldırılan Andrey Karlov yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Büyükelçi Karlov'u yaraladıktan sonra saldırgan havaya ateş açtı. Salondaki davetliler ise panik içerisinde kaçışmaya başladı. Saldırının ardından ise polis ile saldırgan arasında silahlı çatışma çıktı. Çıkan çatışmada saldırgan ölü olarak ele geçirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'ın olayın meydana geldiği Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde incelemelerde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık derhal olay yerine gelerek ekiplerin çalışmalarını bizzat takip etti. Başbakan Binali Yıldırım'ın da ilgili bakanları arayarak bilgi aldığı öğrenildi. Yıldırım'ın gelişmeleri takip ettiği bildirildi.

Öte yandan Rusya Devlet Duması Güvenlik Komisyonu Başkanı Leonid Sluttikiy, yaptığı açıklamada Rusya anakara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yapılan silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş olmasının Türkiye-Rusya ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *