» 
»
 

Rus uçağının düşmesinde pilotaj hatası iddiası

Rus uçağının Karadeniz'e düşmesi olayı ile ilgili soruşturmayı yürüten yetkilerden birisi uçağın düşüş nedeni olarak teknik arızanın yanı sıra pilotaj hatası olabileceğini öne sürdü.

Soçi'den havalandıktan sonra düşen Rus uçağı ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Aleksandrov Kızıl Ordu Korosu'ndan 64 müzisyen, 9 gazeteci, 8 asker, 1 sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile 2 bakanlık yetkilisi olmak üzere 92 kişiyi taşıdığı belirtilen Rus uçağının teknik arıza ve pilotaj hatasının birleşmesi sonucu düşmüş olabileceği iddia edildi.

Rusya'nın İnterfax haber ajansı, soruşturmayı yürüten yetkililerden birinin görüşlerine yer verdi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, elde edilen ilk verilere göre kalkış sırasında sistem arızası sonucu Tu-154 tipi uçağın uçuş için yeterli kaldırma kuvveti oluşmadığını gösterdiğini bildirdi.

Ayrıca böyle kritik bir durumda uçuş ekibinin kararlarının hatalı olduğunu düşündürecek nedenler de bulunduğunu dile getiren yetkili, uçak kazasının teknik arıza ile insan faktörünün birleşmesi sonucu meydana gelmiş olabileceğini öne sürdü.

Uçağın kara kutularının detaylı olarak incelendiğini bildiren Rusya Savunma Bakanlığı, önümüzdeki günlerde resmi açıklama yapılacağını duyurdu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *