» 
»
 

Rusya ABD'li diplomatları sınır dışı etmeyeceğini açıkladı

Rısya'da görevli ABD'li diplomatların ülkeden sınır dışı edilmeyeceğini söyleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, yazılı bir açıklama yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, açıklamasında karşılık verme hakkını saklı tuttuklarını ancak sorumsuz "mutfak diplomasisi" seviyesinde de inmeyeceklerini kaydetti. Rusya'dan hiçbir ABD'li diplomatın sınır dışı edilmeyeceğini ifade eden Putin, Rus-Amerikan ilişkilerini ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın tutumuna göre belirleyeceklerini söyledi.

ABD'den dönen Putin yeni yılı Rusya'da geçireceğini belirtti ve Amerikalı diplomatlar için problem oluşturmayacaklarını, kimseyi göndermeyeceklerini ifade etti. ABD'nin yaptırımlarının Amerikan-Rus ilişkilerine zarar vermeye yönelik bir provakasyon olduğunu değerlendiren Putin, bu durumun halkların ve dünya istikrarının zararına olduğunu kaydetti.

Başkanlık seçimleri sırasında Rusya'nın siber saldırı düzenlediği iddiaları nedeniyle Washington ve San Francisco eyaletlerinde görevli 35 diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini isteyen ABD, aynı çerçevede Maryland ve New York'ta Rus hükümetinin iki yerleşkesinin de boşaltılmasını talep etmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Putin'e Rusya'da görevli bulunan 35 ABD'li diplomatın sınır dışı edilmesini teklif etmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *