» 
 

Rusya gıda ambargosunda geri adım atmayacağını açıkladı

Rus yetkililer tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre Türkiye'den alınan domates, et, tavuk gibi tarım ürünlerindeki ambargonun devam edeceği açıklandı. Dünya genelinde domates ihracatından 4.5’lik payı bulunan Türkiye'nin toplam sebze ihracatının yüzde 62’si de domatesten oluşuyor.

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi Basın Sözcüsü Yuliya Melano aracılığı ile yapılan açıklamada, Rosselhoznadzor'un Türk ürünlerine getirilen ve mevcutta devam etmekte olan kısıtlamaları kaldırmayı planlamadıklarını bildirdi.

Gazetem.ru tarafından servis edilen habere göre, Mart ayı başlarında Rusya hükümetinin Türkiye'den soğan, karnabahar, brokoli, tuz ve karanfil gibi ürünlerin sevkiyatına izin veren kararnamesi yayımlamış olmasına karşın et, tavuk, domates, salatalık, üzüm, elma, armut ve çilek gibi en çok ihracatı yapılan ürünlerin sevkiyatı hala yasaklar listesinde bulunuyor.

Melano “İzvestiya” gazetesine yaptığı açıklamada, “Rosselhoznadzor, Türk ürünlerinin sevkiyatına getirilen kısıtlamaların kaldırılma ihtimalini değerlendirmiyor” ifadesini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *