» 
»
 

Rusya Halep'teki hava saldırılarını durdurdu

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun açıklamalarına göre, Suriye ordusu ile birlikte Halep'e düzenlenen hava saldırılarının durdurulduğunu bildirdi.

Rusya Savunma Bakanı, kentin doğusunda oluşturulan altı koridor üzerinden sivillerin ve muhaliflerin bölgeden ayrılmalarına izin vermek istediklerini dile getirdi. Bakan Sergey Şoygu, isyancıla üzerinde etkisi olan ülkelerden de, Halep'ten onların ayrılması konusunda ikna etmeleri gerektiğini dile getirdi. Öte yandan Suriye ordusunun da kentten çıkmalarına izin verileceği ve bölgeden çekileceği sözünü verdi. Suriye'deki muhalif grupları teröristlerden ayırmak için Cenevre'de Çarşamba günü askeri uzmanların buluşacağını da dile getirdi.

Muhaliflerin yanı sıra, hastaların ve yaralıların da Halep'ten çıkarak İdlib bölgesine gitmelerine izin verileceğini, hava saldırılarının durdurulduğunu belirtti. Kremlin öncesinde de Halep'teki bombardımana Perşembe günü sekiz saat ara verileceğini, operasyonlara ara verileceği açıklaması, bombardıman sonucu Halep'te içlerinde çocukların da bulunduğu bir aileden 14 ferdin ölmesinin sonrasında gelmişti. AB Dışişleri Bakanları da Pazartesi günü Halep'teki saldırıdan dolayı Rusya'yı kınamış ve bunun savaş suçu olabileceğini dile getirmişti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *