» 
 

Rusya ile ticarette ihracatçılar TL ve ruble kullanımını destekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesi ile birlikte normalleşme sürecine giren Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerinin gündeminde ihracatta Türk lirası ve Rus rublesi kullanımı var.

Rusya ile Türkiye arasındaki ticarette Türk lirası ve Rus rublesi kullanımı destekleyen ihracatçılar, 11 yılda 10 kat artış gösteren TL ve ruble kullanım payının daha artması yönünde destek veriyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, son dönemler Türk lirasının dış ticaretteki kullanım payındaki artışı hatırlatarak yerel para birimleri ile ticareti önemsediklerini açıkladı.

2001 yılında ihracatta TL payı yüzde 1 iken 2015 yılında bu payın yüzde 4,2 oranına yükseldiğini belirten Büyükekşi, 2016 yılının ilk yarısında yüzde 5,1 seviyesini yakalayan bu trendin dünyada TL itibarının yükseldiğinin işareti olarak yorumladı. TL ile yapılan dış ticaretin ayrıca firmaların ihracat ve ithalat yaparken kur riskinden de kaçınmış olduklarına dikkat çeken Büyükekşi, Rusya ile düzelen ilişkilerle birlikte bu ülke ile yapılmakta olan dış ticaretteki eski seviyelere geri dönmesini ve 100 milyar dolar seviyesine yükselmesini hedeflediklerini ifade etti.

2013’te 6 milyar 964 milyon dolar dış ticaret rakamıyla zirveyi yakalayan Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı, sonraki yıllarda petrol fiyatlarındaki gerileme, Rusya’ya AB’nin uyguladığı yaptırımlar ve Rus ekonomisindeki küçülme gibi nedenlerle son olarak 3 milyar 588 milyon dolara gerilemişti. 24 Kasım 2014 yılında yaşanan uçak krizi nedeniyle daha da aşağı düşen ihracat, 2016 yılının ilk yarısında 737 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu gelişmeler yerel para birimlerinin kullanımına da yansıdı ve Rus rublesi ile yapılan ihracat 62 milyon 547 bin dolarda kalırken, 25,3 milyar dolar ile 2014 yılında en yüksek seviyeye çıkan ithalat bu yılın ilk yarısında 7,8 milyar dolara geriledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *