» 
»
 

Rusya'daki Daldykan Nehri kırmızı akmaya başladı

Rusya'nın Sibirya bölgesinde bulunan Daldykan Nehri bölgede bulunan dünyanın en büyük nikel fabrikasındaki sızıntı nedeniyle kırmızı renkte akmaya başladı. Nehrin sosyal medya aracılığı ile yayınlanan fotoğrafları görenleri hayrete düşürdü...

Nehrin, bölgede yaşayan bazı kişiler tarafından sosyal medya aracılığı ile paylaşılan resimleri büyük panik yaşanmasına neden olurken, nehrin geçen Haziran ayında da kırmızı aktığını öğrenildi. Yabancı kaynaklardan alınan bilgilere yaşanan bu olayın bölgede bulunan dünyanın en büyük nikel ve palladium fabrikası Norilsk Nickel'deki sızıntıdan kaynaklanma ihtimali üzerinde duruluyor.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı, suda yapılan incelemede kimyasal bir kirlilik olduğunun tespit edildiğini ve bu sızıntının büyük olasılıkla Norilsk Nickel’den geldiğini ifade etti. Fabrika yetkilileri ise, kendilerine yöneltilen sızıntı suçlamaları kabul etmediklerini bildirdi.

Rusya Federasyonu’nda bulunan Sibirya, Rusya’nın Ural Dağlarından, Büyük Okyanus’a kadar uzanan topraklarına verilen addır. 13 milyon kilometre karelik bir alanı kaplayan Sibirya topraklarında yaklaşık 30 milyon insan yaşamaktadır. Kara ikliminin hüküm sürdüğü bölgede kışlar aşırı soğuk geçmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *