Sabah erken saatte ders akademik başarıyı düşürüyor

Yapılan bir araştırmaya göre gençlerin sabahın erken saatlerinde derse başlaması doğalarına aykırı.

İngiltere'de The Open University adlı bir açık öğretim üniversitesi ile Nevada Üniversitesinden araştırmacılar, yaptıkları çalışmada sabah erken saatte derse başlayan gençlerde performans düşüklüğü görüldüğü sonucuna vardı. Saat 09.00'da başlayan ders saatlerinin gençlerin doğasına aykırı olduğu belirlenen çalışmada 200 öğrencinin çalışma modelleri incelendi. Çalışma sonunda gençlerin akademik performanslarının en iyi olduğu saatlerin 1100 ile 21.30 arası olduğu ortaya çıktı.

İngiliz araştırmacılar öğrencilerden iyi performans alabilmek için derslerin en erken 11.00'de başlaması gerektiğini çünkü ergenlik dönemimde başlayan biyolojik değişikliklerin insanların uyku döngüsünü 3 saat ileri attığını belirtti. Bu nedenle ise gençlerin doğalarına aykırı olan bu uyku düzeniyle mücadele etmek zorunda kaldıkları ileri sürüldü.

Eğitim kurumlarında uygulanan ders saatleri ile insanların doğal uyku döngüsünün uyuşmaması sonucu gençlerde önemli miktarda uyku eksikliği ortaya çıkardığı belirtilirken bunun sonucunda akademik performans düşüklüğü, obezite, depresyon ve madde bağımlılığı riskinin de arttığı ifade edildi. The Independent gazetesinden yer alan habere göre öğrenciler, eğer çalışma saatleri kişisel düzenleri ile uyuşursa daha verimli çalışıyor ve daha başarılı oluyor. Erken kalkmak zorunda kalmak da zihinsel sorunları artıran bir diğer faktör olarak araştırmada yer alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *