» 
»
 

Sabah saatlerinde şiddetlenen baş ağrılarına dikkat!

Baş ağrıları çoğu zaman hafife alınırken, uzmanlar sık tekrarlayan ve bilhassa sabah saatlerinde şiddetlenen baş ağrılarının beyin tümörü habercisi olabileceğini belirtti. Prof. Dr. Ersin Erdoğan, baş ağrısı konusunda önemli bilgiler aktardı…

Uykusuzluk, bedenin susuz kalması, gribal enfeksiyonlar, sinüzit, stres gibi çeşitli etkenlerle toplumun nerede ise tamamına yakın bir kısmının yaşadığı baş ağrısı probleminin nedenleri hakkında önemli bilgiler aktaran Ufuk Üniversitesi’nden beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, bu ağrıların büyük kısmının beyin tümörü anlamına gelmediğini birçoğunun migren, kronik günlük baş ağrısı, kinetik baş ağrısı şeklinde olduğunu ifade etti.

Erdoğan, en çok karşılaşılan gerilim tipi baş ağrılarının yaklaşık 30 dakika ile 7 gün arasında değişen bir süreçte hissedildiğini belirtti. Ancak bazı ağrılara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, bunların ikincil baş ağrıları olarak adlandırıldığını ve bu ağrıların beyindeki bir sıkıntıdan kaynaklandığını vurgulayarak bu ağrıların özellikle sabahları ortaya çıktığını, bunun nedeninin ise kafa içi basınç artışının sabahları saatlerinde yoğun olmasından kaynaklandığını kaydetti.

Sabah yanınca baş ağrısı, kusma gibi belirtilerde kendini gösteren rahatsızlıkta genellikle hasta öğleye doğru hasta rahatlamakta. Bu tür bulgularda mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini ifade eden Erdoğan, beyin tümörlerinin yüzde 60-70’in de ilk belirtinin baş ağrısıolduğunu belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *