» 
»
 

Saçların beyazlamaması için ne yapmak gerekir?

Kişide özgüven eksikliğine neden olan saçların beyazlaması, yaş, genetik ya da strese bağlı olarak görülebilir. Ancak zamansız saçların beyazlaması bir sorun olarak görülür. Peki, saçların beyazlamaması için ne yapılması gerekiyor?

Saçların zamansız beyazlamasının çeşitli nedenleri vardır. Stres, vitamin eksikliği, yetersiz beslenme, genetik gibi nedenlerin yanı sıra saçı sürekli ısıya maruz bırakmak, çok sıcak suyla yıkamak, saç boyası kullanma, fazla kimyasala maruz bırakma ve ilaç kullanımı saça renk veren hücrelerin ölmesine neden olur. Peki, saçların beyazlamaması için ne yapmak gerekiyor?

Saçların beyazlamasında, beslenme yetersizliğiyle oluşan B vitaminleri, bakır, demir ve iyotun yetersiz alınması yatmaktadır. Saçları erken yaşta beyazlamaya başlayanların A, E ve C vitaminlerini tüketmesi ile ekşi besinler tüketmesi gerekir. Balık yağı, yeşil yapraklı sebzeler ve havuç gibi beta karoten içeren besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Yoğurt, kırmızı et, karnıbahar, domates ve ayçekirdeği sıklıkla tüketilmelidir.

Bektaşi üzümü, beyazlayan saçlar için en etkili meyvelerden birisidir. Küçük parçalara kesilerek gölgede kurutulan bektaşi üzümü, hindistan cevizi yağı ile kurutulur. Ardından kuruyan meyveler suya koyulur ve bir gece bekletilir. Saçın son durulama suyu olarak saç diplerine masaj yapılarak yedirilir. Bir başka yöntem olarak horoz ibiği çiçeğinin mor kısmı iyice ezilir ve çıkan suyu saça yedirilerek masaj yapılır. Tereyağı tüketmek de saçların beyazlamasını engeller.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *