» 
»
 

Sağlık çalışanları müjde! Yıpranma hakkı geliyor

Emekli Sandığı ve Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında sağlık çalışanlarına da yıpranma hakkı veriliyor. Gerekçe olarak ta mesleğin tehlikeli ve yıpratıcı olduğu gösteriliyor. Sağlık çalışanları uygulamadan memnun.

Sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı elde edilmesine yönelik çalışmalar tamamlandı. Emekli Sandığı ve Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında tehlikeli ve yıpratıcı meslek sayılan sağlık kurumuna yıpranma hakkı tanındı. Bu mesleklerde çalışanların çalışma süreleri göz önüne alınarak daha erken emekli olmalarının yolau açılmış oldu. Sağlık çalışanlarının uzun süre verdikleri mücadele ise meyvelerini verdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hastanesi'nde bir hizmetli ameliyathane üroloji bölümünde kullanılan "skopi" cihazının radyasyon yaydığına ve tehlike yarattığına dair dava açtı. Hizmetlinin hastanenin yönetimine sunduğu yıpranma hakkı ile ilgili dilekçe veto edilince hakkını mahkemelerde aramaya başladı. Danıştay 11. Daire davacıyı haklı bularak kararında Emekli Sandığı Kanununa göre röntgen, radyum ve benzeri iyonizan radyasyonlarının yıpratıcı etki yarattığına dair karar vererek davacıyı haklı çıkardı ve Sağlık kurumuna yıpranma hakkını verdi. Bu durumda 360 günlük çalışmayla 90 gün yıpranma elde edilecek 

YERALTI İŞÇİLERİ'NDE YIPRANMA HAKKI DEVAM EDİYOR

360 günde 60 gün yıpranma hakkı elde eden kuruluşlar; kurşun ve arsenik ile uğraşanlar, cam fabrikası ve atölyeler, çimento fabrikaları, kok fabrikaları ve termik santraller, alüminyum fabrikaları, döküm fabrikaları, su altındaki işler ve itfaiye ve yangın sönderme işlerinde çalışanlar. 360 günde 90 gün yıpranma hakkı elde eden kuruluşlar ise; Civa üretimi işleri, demir ve çelik fabrikaları, asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler, radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işler, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü. Milli istihbarat Teşkilatı mensupları ile basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlar ile milletvekilleri yer alıyor. 360 günde 180 gün yıpranma hakkı elde eden kuruluşlar ise; Maden ocakları, kanalizasyon ve tünel yapımı gibi yeraltı işleri. 

YIPRANMA ALMAK İÇİN 10 YIL ÇALIŞMAK GEREKİYOR

Yıpranma hakkından faydalanmak için en az 1800 gün (5 yıl), diğer çalışanlar ise 3600 gün (10) yıl çalışmaları gerekmektedir. Milletvekillerinin isek 10 yıl süreyle çalışmaları gerekmiyor. Üç yıl çalışan bir milletvekili erken emeklilik hakkı elde ediyor. Dört yıl görev yapan milletvekili ise normalden 3 yıl erken emekli olabiliyor. Sağlık çalışanları tarafından memnuniyet yaratan çalışmayla ilgili olarak yıpranma hakkının sağlık kurumuna verilmesi için geç bile kalındığını belirtti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *