» 
»
 

Sağlık deposu Kızılcık! Bilinmeyen faydaları...

Vücuda baştan aşağı sağlık getiren, kanser ve tümör gibi ciddi hastalıklara da oldukça iyi gelen mucizevi kızılcığın faydaları saymakla bitmiyor. Tam bir C vitamini deposu olan kızılcık faydaları nelerdir? İşte detaylar...

Kızılcık, vitamin ve minerallar bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kızılcığın saymakla bitmeyen faydaları vardır. İçerisinde A, C vitaminleri ile tiamin, karoten, niasin, riboflavin, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, kükürt ve iyot içeriri. Antioksidan özelliği bulunan kızılcık, güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bol miktarda lif içerir. Soğuk algınlığı ve grip başta olmak üzere bağışıklık sistemi sorunlarına yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirir. Sindirimi kolaylaştıran özelliği sayesinde, diyetlerde kullanılabilir, tokluk hissi yaratır.

Alerjileri azaltan, vücuttaki iltihaplanmayı önleyen, kan damarlarını güçlendiren müthiş bir antioksidan özelliğine sahiptir. Kızılcık, menopoz dönemindeki ateş basmalarına da iyi gelir. Retinayı koruyan kızılcık, gözlere de faydalıdır. Önemli hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Beyni dinlendirir, onarır ve yaşam kalitesini artırır. Şeker hastaları için oldukça yararlıdır. Kızılcık şerbeti, kan pıhtılaşmasını düzenler. Güçlü bir ateş düşürücü ve ishal kesici etkisi vardır.

Yapılan araştırmalar sonucunda, kızılcığın tümör gelişimini yavaşlattığı belirlenmiştir. Karaciğer, prostat, yumurtalık, meme ve kolon kanserlerine karşı pozitif etki gösterdiği saptanmıştır. Kızılcık, aynı zamanda asit üretimini ve plak oluşumunu da engeller. Bu sayede diş ve diş eti sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *